• PAYLAŞ

Romatizmaya İyi Gelen Besinler Nelerdir?

  • 16/07/2017 - 11:00
  • 0 Yorum
  • 573 görüntüleme

Eklem yerlerimizde yaşanan ağrılara verilen ortak isim genelde romatizmadır. Bu sorunun çok fazla tedavisi bulunmuyor. Ancak doğru şekilde beslenme düzeni ve dikkatli davranarak hayatımızı çok da rahatsız etmemesini sağlayabiliriz. Bu sorunu yaşayan kişiler daha çok nemli ve yağmurlu havalarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu sorunda ağrılar gece başlar ve tüm gece boyunca aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Bu ağır bir şekilde romatizma hastalığı yaşayan kişilerde görülen bir belirtidir. Bu hastalıktan kurtulmak için kendinizin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte doktor kontrolünde de uygun tedavi yöntemleri belirleyebilirsiniz. Amacımız bu yazıda romatizmaya iyi gelen besinler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Romatizmaya İyi Gelen Besinler

Balık, romatizmaya içinde bulundurmuş olduğu omega 3 maddesi ile iyi gelmektedir. Bunun için somon, ton balığı gibi farklı seçenekler tüketilebilir. Romatizmadan kurtulmak istiyorsanız düzenli olarak balık tüketmelisiniz. Ülke olarak üç tarafımız sularla çevrili olduğu için tüm noktalarda balık bulmak ve tüketmek çok kolay olacaktır. Taze balık bulamazsanız bunun yerine konserve ton balıklarını da rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yumurtada romatizma tedavisine faydalı olan besinlerden bir tanesidir. Yumurta içinde protesin ve sülfür açısından zengin olması onu faydalı bir hale getirmektedir. Çünkü romatizmaya neden olan iltihabı yumurtanın içerisinde bulunan sülfür yok etme özelliğine sahiptir. Eklemlerin sağlığı için sülfür çok önemlidir. Kas dokularının da sağlam olması ve gücünü koruması için B vitamini tarafından zengin olan yumurta önemli bir görev üstlenmektedir.

Kekik’in de romatizmaya iyi geldiği söylenmektedir. Kekik bitkisinin en büyük özelliği vücudumuzda bulunan gereksiz yağların parçalanmasına yardımcı olmasıdır. Banyo esnasında kekik sürerek bundan yardım alabilirsiniz. Bununla birlikte zencefil bitkisi de romatizma nedeniyle oluşan ağrıları ve yanıkların yok edilmesini sağlamaktadır. Kan damarlarını genişledir ve hızlı bir kan dolaşımı yapılmasına yardımcı olur.

Biber, romatizmayı yiyerek değil üzerine bir krem gibi sürerek kullanıldığı yardımcı olmaktadır. Bir avuç kadar biberi ağrının olduğu noktaya fazla zorlamadan bir masaj yaparak sürmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede romatizma nedeniyle oluşan ağrıların azalacağına şahit olacaktır. Bu bitki ile birlikte kavunda romatizma için faydalı bir besindir. Günlük olarak tüketilen yarım boy kavun bizim bir gün boyunca ihtiyacımız olan C vitaminin tamamımı karşılamaya yetecektir. Bu sayede içinde bulunan A vitamini ve betakaroten ile romatizma rahatsızlıklarımızı yenmekte bize yardımcı olacaktır.

Zeytinyağı kullanımı içinde bulunan zengin mineraller ve vitaminler ile bize yardımcı olmaktadır. Özellikle cildimize çok iyi gelmektedir. Bu ayrıca özel bir ağrı kesici görevi görmektedir. Zeytinyağını ağrının olduğu noktaya masaj yaparak kullanabilirsiniz. Bu oluşan ağrıyı gidermek için doğru bir çözüm yöntemi olarak kullanılabilir. Romatizma hastalığınız varsa tavsiye edilen düzenli bir şekilde eklem yerlerinize zeytinyağı ile masaj uygulamasını yapmanız olacaktır. Amaçlanan ağrının hafiflemesi ve bu sorunun tedavi edilmesi doğru bir tercih olacaktır.

Adaçayı’da romatizma sorunun tedavisinde kullanılacak besinlerden birisidir. Bu bitkinin bilinen en büyük özelliği sakinleştirici bir özelliğe sahip olmasıdır. Romatizma gibi yüksek acı veren ve rahatsızlığa neden olan bir sorunu tedavi etmek için acının hafiflemesine ve kişinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Eğer yukarıda saymış olduğumuz besinleri düzenli olarak tüketmiyorsanız rahatsızlığınızın daha da artarak devam etmesine neden olabilirsiniz. Bu sorunu yenmek ve acılarını en aza indirmek için sağlıklı bir şekilde beslenmenizi yapmanız gerekiyor. Besinler arasında balığın omega 6 açısından zengin olması nedeniyle sizler için kurtarıcı bir özelliğe sahip olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉