• PAYLAŞ

Mortgage ile Nasıl Ev Sahibi Olunur?

  • 17/03/2017 - 07:11
  • 0 Yorum
  • 747 görüntüleme

Mortgage ile Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Mortgage dediğiniz zaman aklınıza gelen bir kredi türüdür. Vadeleri 1 ve 20 yıl arasında değişim gösteren bir kredidir. Bu kredi türünden faydalanarak ve düzenli ödeme yaparak ihtiyaç olunan malın üstünde bulunan ipotek kaldırılabilir.

Ülkemizde Mortgage Ne Zaman Başladı?

Ülkemizde Mortgage kredisi bankalar aracılığıyla kişilerin konut alması için 2007 yılından beri kullanmaktadır. Konut hayali kuran aileler bu imkanı kullanarak hayallerine kavuşmaya çalışıyorlar. Mortgage kredisinde faiz olarak iki tane alternatif seçenek vardır. Değişken faizli kredi olabileceği gibi sabit faizli kredilerde bulunmaktadır. Bunun dışında birde ikisinin bir arada olduğu seçenekte mevcuttur. Kullandığınız faiz oranı sabit oranlı faiz ise erken ödeme yapmak istediğiniz taktirde ödenecek tutarın %2’ si banka tarafından komisyon ücreti olarak kesilir ve tahsil edilir. Daha önce kullanılmış olan BSMV vergileri vb. konut kredilerinden ayrı olarak kesilmemektedir.

Mortgage ile Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunabilir?

Mortgage sistemi ülkemizde düşük taksitler ile uzun vadelere yayılmış ödeme planı ile ailelerin konut sahibi olması üzerine kurulu bir sistemdir. Bu sistem aracılığı ile insanlarımız aylık küçük ödemeler ile kira öder gibi konut sahibi olabiliyorlar. Aylık kazancınıza göre bankaların size sunduğu imkanları iyi araştırıp koşullara kendinizi iyi hazırlamalısınız. Ödemeleri zamanında yapmak için planlı ve disiplinli bir program yaparak hedefinize ulaşmalısınız. Yaptığınız planın dışına çıkmadan emin adımlarla bunu başarabilmeniz mümkün olacaktır. Bankaların sizin için sunduğu imkanları vade sayısını ve ödeyeceğiniz tutarları ve en önemlisi faiz oranlarını iyi şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir. Tüm şartlar kafanızda oturduğu zaman işe koyulabilirsiniz. Size sunulan bu fırsatı iyi değerlendirdiğiniz zaman hayalinizdeki konuta kavuşabilirsiniz. Ancak ödemeler ve vermiş olduğunuz taahhütleri yerine getirmediğiniz taktirde bunun bir yaptırımı olacağını unutmayınız. Ödemeleri aksatırsanız konutunuza ipotek konulması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Mortgage’ın Avantajları

Birikim yaparak konut sahibi almaya kalktığınız zaman para biriktirdiğiniz süre zarfında konutlardaki artış sürekli olduğunuzdan birikimlerinizden daha hızlı artan bir konut piyasasının olduğunu görebilir ve hüsrana kapılabilirsiniz. Mortgage kredisi bu bakımdan sizin imdadınıza yetişmektedir. Sizin gelecek için yaptığınız iyi bir yatırım olacaktır. Boşuna kira ödemek yerine ödediğiniz para ile ev sahibi olmanız mümkün. 20 yıla kadar uzun vade seçeneği bulunan bu kredi türü hayalinizdeki konutu almanız için çok iyi bir fırsat oluşturmaktadır.

Mortgage Kredi Türleri

Mortgage kredi türlerinin ilki ve en önemlisi konut için olan konut kredisidir. 1 ile 20 yıl arası olabilen uzun vade seçenekleri ve değişik faiz oranları ile kişilere sunulan bir konut alma imkanıdır. Kira öder gibi küçük taksitler ile hayaliniz olan konuta sahip olmanız mümkün. Bir diğeri ise inşaat kredisi bu kredi de aynen konut kredisinde olduğu gibi uzun vade seçenekleri ile tam olarak tamamlanmamış bir inşaatı satın alabilme imkanı oluşturur. Uzun yıllar birikim yapmaktansa beklemeden alır sonra taksitler halinde ödersiniz. Aynı kredi türünü ofis veya işyeri açmak isteyen kişilerde çekebilmektedirler. Sonuçta işyerleri içinde büyük meblağlarda kira ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeleri Mortgage kredisine ödeyerek kendi ofisinizi veya işyerinizi satın almış olursunuz. Konutunuz var ise ve bu konuttan memnun değilseniz veya size küçük geliyorsa konut geliştirme kredisi sizin için iyi bir fırsat olabilir veya konutunuzda tadilat yapmanız gerekiyorsa bunu yapabilmek içinde bu krediyi kullanabilirsiniz. Eğer aldığınız krediyi ödemekte güçlük çekerseniz imdadınıza refinansman yetişmektedir. Bu sayede daha uygun koşullara sahip olursunuz. Zorlanmadan hayaliniz olan konuta kavuşursunuz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉