• PAYLAŞ

Öğrenciler İçin Para Kazandıran İşler Nelerdir?

  • 15/03/2017 - 19:45
  • 0 Yorum
  • 873 görüntüleme

Öğrenciler İçin Para Kazandıran İşler Nelerdir?

Üniversiteyi kazanmayı başardınız ve okuduğunuz bölümün sonunda iş hayatında önemli bir göreve başlamak istiyorsunuz. Amacınız bu olsa da şirketler iş tecrübesi olan kişileri iş alma konusunda daha istekli oluyor. Okul dereceniz daha iyi olsa da sizden daha düşük bir derece ile aynı bölümü bitirmiş bir kişi sizin yerinize tercih edilebilir. Bu duruma hazır olmak için yapmanız gereken üniversite yıllarında size tecrübe kazandıracak işlere yönelmeniz olacaktır. Öğrencilik yıllarında yapabileceğiniz bazı işler vardır. Bu işlerin neler olduğu ve nasıl yapılacağını size açıklamaya çalışacağız. Bu işler sayesinde hem deneyiminiz olacak hem de para kazanmış olacaksınız.

  1. Anketörlük

İnsanlar ile olan ilişkilerinizde zorluk çekiyorsanız ve karşınızdaki insanı nasıl ikna edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız yapabileceğiniz yegane iş anketörlüktür. Bunun için herhangi bir anket şirketine başvuruda bulunabilirsiniz. Onlarda üniversite öğrencilerini tercih etmekte daha istekli oluyorlar. Çalışmaya aç ve karşılarındaki insanı ikna ederek uzun sürebilecek anket çalışmasına katmakta daha istekli oluyor. Ben bu işi yaptım ve yararlarını gördüm. Hem toplumdaki farklı insanların düşüncelerini öğrenme şansı yakaladım hem de bunun karşılığında para kazandım. Hayatımda bu iş yaptığımız için hiç pişman olmadım. Zor bir iştir. Çünkü birçok kişiye anket çalışmasına katılabileceklerini soracaksınız. Ancak birçoğu sizi ret edecek. Eğer kendinizi inandırabilir ve ikna kabiliyetini geliştirirseniz insanları anket çalışmasına dahil edebilirsiniz. Tek yapmanı gereken bir anket şirketine başvuruda bulunmak olacaktır.

  1. İçerik Yazarlığı

Günümüzde internetin hayatımızın her alanına nüfus etmesi ile birlikte daha çok kişi tarafından tercih edilen bir iş alanı olarak karşımıza çıkıyor. Kendi internet sitenizi kurarak yapabileceğiniz gibi bu alanda işverenlerle iletişime geçerek de yapabilir. Basit bir blog sitesi oluşturarak ücretsiz bir şekilde ilk denemelerinizi yapabilirsiniz.  Yazacağınız konu başlarda kendi ilgi alanınıza yakın olsa da zaman ile diğer konularda içerik oluşturma yoluna gidebilirsiniz. Bu da size bilmediğiniz bir alanda araştırma yapmaya yönlendirecektir. Bu iş sayesinde aynı zamanda ek gelir elde edebilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe gelir seviyenizde bununla birlikte artacaktır. Yazım kurallarını biliyor ve kelime haznenize güveniyorsanız evinizde rahatça yapabileceğiniz bir iştir.

  1. Satış Danışmanlığı

Diğer işlere göre daha yorucudur ancak kazancı daha fazladır. Saatlerce ayakta beklemek zorunda kalırsınız. Bu saatlerin birçoğunda insanlarla uğraşarak fiziksel yorgunluğunuzun yanı sıra kafa yorgunluğuna da maruz kalırsınız. Bunlar bu işin zor tarafları olsa da iyi yanları da bulunmaktadır. İnsanları nasıl ikna edeceğinizi deneyimleme şansınız daha fazla olur. Hiçbir ilgisi olmayan ve satışını yapmış olduğunuz ürünü almak istemeyen bir kişiye onu nasıl satabileceğinizi öğrenmiş olursunuz. Bu size gerçek iş hayatına adım attığınızda size çok önemli bir yardımı dokunacaktır. CV’nizde satış danışmanı olarak çalıştığınızı eklemenin avantajını gerçek iş başvurunuzda göreceksiniz. Ayrıca bu iş sayesinde anne ve babasından gerekli maddi desteği alamayan öğrenciler için güzel bir gelir kaynağıdır.

  1. Part-time işler

Kafelerde ya da pastanelerde part-time olarak çalışabilirsiniz. Haftanın belirli günlerinde ve belirli saatlerde okulunuzu engellemeden yapabileceğiniz çok sayıda iş vardır. Üniversiteyi büyük bir şehirde okuyorsanız bu tip işleri bulmanız daha kolay olacaktır. Günün belirli saatlerinde yoğunluk yaşandığı için iş yeri sahipleri bu saatlerde çalışacak kişileri daha çok tercih etmektedir. Onlar için maliyet olurken çalışan içinde hem tecrübe hem de ek gelir kapısı olarak görülmektedir. Bu işler size deneyim kazandıracağı açıdan da önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉