• PAYLAŞ

Mourinho: Ustasından, Strateji Nasıl Belirlenir?

  • 16/09/2016 - 15:20
  • 0 Yorum
  • 831 görüntüleme

Futbol dünyasına şimdiye kadar gelen en aykırı hocaların başında geliyor. Porto ile yakaladığı inanılmaz başarıların ardından gittiği İngiltere’de her yaptığı olay oldu. Sadece futbol ile ilgili değil farklı konularda ki davranışları ve görüşleri insanların ikiye ayrılmasına neden oldu. Bu süreç sonucunda spacial one lakabı Mourinho için telaffuz edilmeye başladı. Ancak tüm bu gelişmeler sadece bir tesadüf silsilesi olarak mı ortaya çıktı. Böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zeki bir Portekizli olan teknik direktör tüm hareketlerini ana plan dahilinde yaparak bulunduğu noktaya geldi. Sizde bu strateji dâhisinden tüyolar alarak kendi stratejinizi belirleyebilirsiniz.

Eğer lider olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken ekibinizde bulunan insanlar onurlandırmalısınız. Onları bu sayede belirli bir kültürün içerisinde tutmalı ve takım olarak hareket etmelerini sağlamalısınız. Mourinho, bu konuda kesin kuralları bulunan bir kişi. Eğer takım iyiyse ben hak ettiğim değeri alırım, ama takımın iyiyse benim değer görme şansım yok demektir diye düşünüyor. Tek başınıza bir yere gelemeyeceğinizin mesajını veriyor.

Motive etmek takımın ilerlemesi ve zor anlarda bile en doğru işi yüksek performansla yapmanıza yardımcı olacaktır. Mourinho bunu Porto ile iki sefer gösterdi. Peş peşe gelen iki Avrupa Kupası zaferi oyuncularına verdiği motivasyonun etkisi olarak karşımıza geliyor. Ancak takımınızı liderlik yapmak için öncelikle insanın kendisinin motive olması gerektiğini vurguluyor. Eğer lider motive değilse karşınız da bulunan kişileri motive edemeyeceğinizi söylüyor.

mourinho-1

Kahramanlık hissi insanların hayır diyemeyecekleri bir histir. Hayatta bu hissi yakalayacağınız çok ender anlar vardır. Genellikle karşımızda ki insanların bize verdikleri destek ile bu his ortaya çıkmaktadır. Mourinho, Adrian Mutu ile yaptığı konuşmada ona para konusunda hiçbir sıkıntısının olmadığını, çok zengin olduğunu, ülkesine gittiğinde krallar gibi karşılanacağını ancak 5 sene sonra kimsenin onu hatırlamayacağını söyleyerek onun kendisini aşmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu konuda başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Yalan ile insanları bir sefer kandırabilir ve istediklerini yaptırabilirsiniz. Gerçekleri telaffuz etmek ne kadar acı olsa da olumlu bir etki yaptığını söyleyebiliriz. Bu konuda Mourinho’nun yaptığı bir açıklamada. Günde 12 saat çalışan ve asgari ücret alan insan yorulur, milyon dolarla kazanan bizler yorulmaya hakkımız yok açıklaması buna örnek gösterilebilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉