• PAYLAŞ

Mülakata Nasıl Hazırlanır?

  • 13/12/2016 - 20:22
  • 0 Yorum
  • 944 görüntüleme

Mülakata Nasıl Hazırlanır?

İş hayatı ileriki yaşamınızın kariyer dolu olabilmesi adına oldukça önemli bir konudur. İnsanlar artık başarılı bir iş geleceğinin olup daha garanti kapsamı hayat sürdürebilmenin yollarını arar hale gelmiştir. Hangi iş kolunda işe başlamayı düşünürseniz düşünün ilk öncellikle Mülakata Nasıl Hazırlanır? Bilmeli ve mülakata en uygun şekilde gitmelisiniz. Eğer bu konuya dikkat ederseniz iş hayatınızda sürekli olarak başarıların olması da imkânsız olmayacaktır. Günümüzde artık pek çok adayın aklına sözlü mülakat nasıl olacak sorusu da gelebiliyor.

Kıyafetlere Dikkat Edilmeli

Mülakata giderken ne giyeceğiniz oldukça önemlidir. Kıyafetlerinizin temiz ve ütülü olmasına dikkat etmeniz gerekir. Mülakata gidecek olan bay ve bayanların tercihen gri, iki parçadan oluşan resmi bir takım elbise giyilmesi daha doğru bir adım olacaktır diyebiliriz. Kıyafetlerin olduğu kadar aynı şekilde saçlarında temiz ve bakımlı olmasına özen gösterilmelidir.

Mülakatta Üslüp ve Duruş Önemli

Kendinizden emin olmanız doğal olarak sizi işe alacak işverenlerinde hoşuna gidecek önemli bir ayrıntı olacaktır. Ayrıca karşı tarafla seviyeyi aşmadan, saygısızlık yapmadan doğru üslüp ve duruş şeklini göstermeniz kalitenizi ortaya koyduğu gibi istediğiniz yerlerde kısa zaman içerisinde olabilmenize de yardımcı olacaktır. Size yönelik sorular sorulduğu andan itibaren kısa ve net cevaplar verme yoluna bakmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kafanızı sallayarak ve ara sıra ona doğru eğilerek, karşı tarafı dikkatli ve saygıyla dinlemiş olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Olumsuz sorulara karşı bile olumlu cevaplar vermeye çalışmalısınız. Mülakat sırasında dikkat edilmesi gerekenler bilindiği zaman hiçbir problem yaşamadan hemen her şeyin üstesinden gelebilmenizde oldukça kolay olmaya başlayacaktır. Mülakatta sorulacak soruların neler olduğunu önceden kestirebilmekte son derece önemli bir konudur. Bu yüzden mülakata girmeden önce kişilerin araştırma yoluna gidip, sorulabilecek soruları önceden kestirerek hazırlanması oldukça önemli olacaktır.

Size mülakat sırasında soru sorulursa ve cevabı tam olarak bilmiyorsanız bilmiyorum şekilde söyleyebilirsiniz. En azından bilmediğiniz konularda saçmalama yapmamış olacaksınız diyebiliriz. Mülakat ilerisi yaşamınızı doğrudan etkileyen bir aşama olduğu için dikkatli olunmasında fayda olacaktır. Bu yüzden mülakat soruları ve cevapları konusunda düşünülmesi gerekir.

Mülakat Sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Dediğimiz gibi mülakat esnasında temiz bir kıyafet tercihi yapmanız çok önemlidir. Eğer erkekseniz saç ve sakalınızın düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. Karşınızda ki insanları etkilemeniz için küçük detaylar önemlidir. Planlı ve programlı bir şekilde mülakata hazırlanmanız gerekiyor. Günler öncesinde size konuşma esnasında sorulabilecek tüm soruları aklınızdan geçirmeli ve bu soruların detaylı cevaplarını öğrenmelisiniz. Şirket hakkında edinebileceğiniz tüm bilgilere sahip olmalısınız. Nasıl bu konuma geldiği, kurucusunun kim olduğunu öğrenmeniz çok önemlidir. Şirketin vizyon ve misyonunu ezberlemek yerine bunların o şirket için ne anlam ifade ettiğiniz kavramanız gerekmektedir. Anlamak, ezberlemekten daha önemlidir.

Şirket hakkında son zamanlarda yapılan haberleri okumaya çalışın. Yaşanan bir sorun varsa o sorunu düzeltmek için oluşturabileceğiniz bir cevap varsa onu cevaplamaya çalışın. Son dönemlerde şirketler mülakat esnasında farazi gibi bir sorun ortaya atıyorlar. Aslında şirketin gerçek sorununa verilebilecek cevapların neler olduğunu öğrenmek için bu yolu tercih ediyorlar. Eğer o soruya maruz kalan kişi işe alımı gerçekleştirilirse sorunu anlamakta güçlük çekmiyor ve sorunun çözümünde kişisel olarak yer alıyor. Bu işlemi ülkemizde ki şirketlerden bazıları yapmaya başladı. Ancak global çapta büyüklüğe sahip şirketlerin hepsi iş mülakatlarda bunu tercih ediyorlar. Kendinizi onlara farklı bir insan olarak değil de onların gerektiği kişi olarak göstermeye çalışın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉