• PAYLAŞ

e-Devlet Kapısından Borçlar Nasıl Öğrenilir ?

  • 14/12/2016 - 11:16
  • 0 Yorum
  • 1048 görüntüleme

e-Devlet Kapısından Borçlar Nasıl Öğrenilir ?

Günümüzde bir çok farklı alanda kullanımı ile işleri kolaylaştırmasının yanı sıra zamandan tasarruf sağlanmasına da imkan sağlayan e-Devlet kapısının bazı durumlarda resmen bir kurtarıcı olabiliyor. Devlet dairlerini evinize kadar gelmesini sağlayan uygulama sayesinde saatlerce sıra beklemeye yada uzun yollar giderek resmi bir işiniz halletmenize gerek kalmadan sadece kimlik bilgilerinizde işlemlerinizi yapabilmenizi imkan tanıyor. Çoğu zaman unuttuğumuz yada ihmal ettiğiniz için veya bazı durumlarda tebligatların geç ulaşması yada hiç ulaşmaması durumundan dolayı kamu kurum ve kuruluşlarına olan ödemelerinizden haberdar olamıyorsunuz. Fakat e-Devlet kapını kullanarak tüm borçlarınızı tek bir ekran üzerinden görüntülemeniz mümkün. Bu yazımızda e-Devlet kapısını kullanarak borçlarınızı nasıl öğrenebileceğinizi detayları ile sizlere aktaracağız.

e-Devlet Kapısı İle Tüm Borçlara Nasıl Bakılır ?

e-Devlet kapısından tüm borçlarınızı görüntüleyebilmeniz için öncelik olarak e-devlet kapısına TC kimlik numarası ve şifrenizle giriş yapmamız gerekli. Daha önceki yazılarımızda da sizlere belirttiğimiz üzere e-devlet kapısına giriş yapabilmeniz için PTT üzerinden e-Devlet kapısına girmenize yarayacak olan şifre zarfını almanız gerekli, eğer şifrenizi bu şekilde almadıysanız anlaşmalı olan bankaların internet şubesi üzerinden e-Devlet kapısına giriş yapabilirsiniz.

 

 

e-Devlet kapısına giriş yaparken güvenliğinizi korumak adına giriş yapmanızdan sonra iki aşamalı giriş sistemi olan e-devlet anahtar uygulamasını aktif etmenizi öneririz. e-Devlet kapısında anahtar uygulamasını nasıl aktif edeceğinizin detaylarını BU MAKALEMİZDEN öğrenebilirsiniz.

Devlete Vergi Borcum Bulunuyor Mu ?

Aleyhinizde olan mahkeme kararlarının doğal bir neticesi olarak harç ve masraflardan kaynaklanan borçlar, gayrimenkul sahibi olmamızın bir sonucu olan emlak vergisi borcu, sahibi olduğumuz motorlu taşıtların devlete ödenmesi gereken 6+6 aylık vergi borcu, trafik cezaları gibi daha sayamadığımız bir çok kalemde devlete ödenmesi gereken borçlar bulunur. Sizlere bahsettiğimiz borçlar devletin tamamen farklı kurumlarına ait olduğu için bu borçları öğrenebilmeniz için her kurumun web sitesine giriş yaparak ayrı ayrı sorgulama yapmanız gerektiği gibi aynı zaman da online borç sorgulama ve tahsilat alt yapısı bulunmuyorsa bizzat şubelerine giderek doğrudan borç sorgusu yapmak zorunda kalıyordunuz. e-Devlet kapısının kullanıcılar sunduğu bu yeni hizmeti sayesinde tüm devlet kurumlarına dair borç tek bir işlem ile sorgulayabiliyorsunuz. Sizlere önereceğimiz adımları takip ederek bütün borçlarınızı tek bir başlık altında öğrenebileceksiniz.

Devlete Olan Borçlara Nasıl Bakılır ?

Gelir İdaresi Başkanlığı yani kısaltılmış adı GİB aracılığı ile sunulan bu hizmette motorlu taşıtlar vergisi, yargı harçları, trafik cezaları gibi pek çok borç kalemini öğrenmeniz aynı zamanda bu borçlarla ilgili ödemeleri yapmanız mümkün. Adınıza olan borçlarınızı e-Devlet kapısından öğrenmeniz için yapmanız gereken BU BAĞLANTI üzerinden giriş yapmanız yeterli olacaktır. Sizlere verdiğimiz bağlantı adresini açtığınız e-Devlet kapısı şifrenizi ve TC numaranızı girmenizden sonra otomatik olarak sorgulamayı yaparak size listesini verecektir.

e-Devlet kapısından yapacağınız borç sorgulamasında sadece giriş yaparken kullandığınız TC kimlik numarasına ait olan borçları görüntüleyebilir ve ödemesini yapabilirsiniz. Farkı bireylere ait olan borçları öğrenmek için borcunu olduğunu düşündüğünüz bireyin kendi TC numarası ve e-Devlet kapısı şifresi ile giriş yapması gerekmektedir. Sizlere önerdiğimiz adımları takip ederek devlete olan bütün borçlarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉