• PAYLAŞ

Nasıl Kilo Verilir ?

  • 16/06/2016 - 18:47
  • 0 Yorum
  • 875 görüntüleme

Bir çok kişi fazla kilolarından şikayetçidir. Dış görünümün en önemli öğe olduğu günümüzde kilo sorunu da paralel olarak önemli bir faktördür. Baharın gelmesiyle de artık kendimize çeki düzen vermenin vakti geldi. Öncelikle vermek istediğiniz hedef kilolunuzu belirleyin. Ve kendinize kilo vermenizi sağlayacak ya da kilolunuzu koruyacak bir liste oluşturun. Arasında tabi ki de yağlı yiyeceklerin olmadığı tamamen sağlıklı bir liste oluşturmalısınız. Vücut kitle endeksinizi hesaplayarak, yaş, cinsiyetiniz ve boyunuza göre ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz.

Diyetinizi öncelikle porsiyonlarınızı aza indirerek başlatabilirsiniz. Zararlı yiyeceklerden uzak durun. Aşırı yemek yeme duygusu bir çoğumuz da bilmektedir ki duygusal açlıktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Tok olduğunuz halde bir şeyler atıştırma gereği duyuyorsanız ve bir türlü bu duyguyu bastıramıyorsanız aslında en büyük sorununuz biriktirdiğiniz stres, üzüntü, yalnızlık ve negatif düşüncelerdir. Bu nedenle öncelikle duygusal açlığınızın nedenini belirleyin ve çözümü için gerekirse psikolojik destek alın.

Tabi ki de hareket. İlla bir spor salonuna yazılmak zorunda değilsiniz. Her gün 30 dakikalık tempolu yürüyüşler yapın. Hem stresinizi azalacak hem de fazla yağların yakılmasına yardımcı olacaktır.  Doğayla iç içe yapılan yürüyüş ise hem kilo vermenize yardımcı olacak hem de stresini azaltacaktır.Su içmek vazgeçilmezimiz olmalı. Su, canlıların yaşaması için en gerekli içecektir. Az su içenlerde yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve odaklamama gibi bir çok soruna sebep olmaktadır. Su içmek için susamayı beklemeyin. Uzmanların belirttiği gibi günde en az 2 litre su tüketmeliyiz. Bu da yaklaşık 8 su bardağına denk gelmektedir. Günlük su ihtiyacınızı meyve suyu, çay, kahve gibi içecekler yerine sadece su içerek karşılayın. Kafeinli içecekler tükettiğiniz takdirde kilo vermek yerine artışa sebep olursunuz. Açlık hissinizi de suyla yatıştırabilirsiniz.Bizler yemek pişirecek vakit bulamadığımızdan yakınırız. Bunun için fast food ürünlerine yöneliriz.
Buralarda kaybettiğimiz zaman aslında evde hazırlayabileceğimiz süreden daha fazladır. Obezite yollarını açan bu sağlıksız yiyecekler yerine evde en fazla bir saat içinde hazırlayabileceğiniz bir çok sağlıklı yemekler yapabilirsiniz. Fırın, ızgara ya da haşlama yöntemleri ile leziz ve amacınıza uygun bir çok lezzete yer verebilirsiniz. Ara öğünlerinizi de Ceviz, fındık, badem gibi sizi tok tutacak kuruyemişlerle kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Tabi ki de aşırı tüketmemek şartıyla.Bir diğer dikkat etmeniz geren husus uyku düzeni. Düzensiz uyku gereksiz besin tüketimini tetiklemektedir. Bunun için yatacağımız odanın ışık almamasına dikkat edin. Yatmadan okuyacağınız kitap ile vücudunuza uyku sinyalleri gönderebilirsiniz. Ve asla tok uyumamalıyız. Özellikle akşam 7’den sonra yeme alışkanlığımızı bırakmalıyız.Sürekli tartılmayın. Haftalık tartılarak kendinizde ki değişimi daha iyi fark edeceksiniz. Kilolu fotoğraflarınıza görebileceğiniz yerlere koyun. Bu sizi kilo vermeniz adına daha iyi motive edecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉