• PAYLAŞ

Nemden Korunmak İçin Yapılacaklar Nelerdir?

  • 14/06/2017 - 15:24
  • 0 Yorum
  • 797 görüntüleme

Yaz ayları geldiğinde insanların aklına ilk gelen deniz, kum ve güneş üçlüsüdür. Tabi tatile gitmek ve bir yılın tüm yorgunluğundan kurtulmak hayal edilmesi gereken en güzel şeylerden birisidir. Ancak bununla birlikte unutulmaması gereken bir noktada yaz ayları ile birlikte gelen sıkıntılı durumlardır. Bunlardan birisi de nemdir. Nem yaz aylarında genellikle su etraflarında bulunan her noktada yaşanan bir durumdur. Denize kıyısı olan her yaşan alanında ki en büyük sorun nemdir. Yüksek nemim olduğu noktalarda kimi zaman nefes almakta bile zorlanılmaktadır. Bu seviyenin insan için dayanılmaz bir boyuta gelmesinden kurtulmak için uygulanması gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Şimdi nemden kurtulamasanız da biraz daha rahatlamanıza yardımcı olacak detaylar hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Dışarı Çıkma Saatlerine Dikkat Edin

Yaz aylarında güneşin yakıcı ışınlarına maruz kalmamak ve nemden etkilenmemek için gündüz saatlerinde dışarı çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Bu saat aralığı gündüz 10 ile 16 saatleri arasında olmalıdır. Dışarı çıkmak zorundaysanız ve yaşadığınız noktada nem ve güneş sıcaklığı seviyesinden korunmak için güneş kremi kullanmaya dikkat etmelisiniz. Kredim 15 faktörlü olmasını tavsiye ederiz.

Sıvı Tüketimine Odaklanın

Gün boyu yaşanan aşırı terleme nedeniyle vücudumuz çoğu zamana göre daha hızlı bir şekilde sıvı kaybetmektedir. Bu nedenle de sağlığımıza etki edecek bazı durumlar yaşanabilir. O nedenle günlük sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Düzenli olarak su içilmeli ve bununla birlikte ayran ve soda tüketimine de önem verilmedir. Yaz aylarında sıklıkla tüketilen kafeinli içecekler ve şeker oranı yüksek içeceklerden uzak durulmalıdır. İlk anda bir rahatlama sağlasalar da bu içecekler sağlık açısından iyi bir tercih olmayacaktır.

Kıyafet Seçimine Dikkat Edin

Tercih edilecek kıyafetlerde nemden korunmak için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Daha çok açık renge sahip kıyafetlere odaklanmalıdır. Dar kıyafetler yerine hafif ve bol kıyafetleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Başınızı ve yüzünüzü güneşten korumak için mutlaka şapka takılmalıdır. Ayrıca gözlerimizi güneşten korumak için de güneş gözlüğü mutlaka kullanılmalıdır. Bunun için ucuz güneş gözlüklerini tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

Sık Duş Almalısınız

Vücudumuzun rahatlaması için sadece yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz yeterli olmaz. Gün içerisinde birkaç kez ılık su ile duş almakta nemden korunmak için tercih edilmelidir. Su sıcaklığına dikkat edilmelidir. Ve ne olursa olsun ılık daha çok soğuğa yakın bir su ile duş almak bir sürede olsun sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Duş alamazsanız dahi yüzünüzü ve ensenizi birkaç kez soğuk su ile yıkayın.

Klima Tercihine Dikkat Etmelisiniz

Gün boyu evde ya da iş yerinizde bulunacaksanız sizi sıcaktan ve nemden korumaya yarayacak klima tercihlerine dikkat etmelisiniz. Ortamı soğutmak ile birlikte ortamda ki nemi almaya yarayan ve havayı temizlemeye yarayan klimaları tercih etmeniz doğru olacaktır.

Yemek Yeme Alışkanlığınıza Dikkat Edin

Daha çok normalde tercih ettiğiniz karbonhidratı bol ve yağlı yiyecekleri tüketmekten uzak durmalısınız. Bunların yerine vücut direncini arttırmaya yarayan ve kalorisi düşük hafif yiyecekler öğünlerde tercih edilmelidir. Daha çok meyve ve sebze tüketerek günlerinizi geçirmeniz faydalı olacaktır.

Spor Saatlerinizi Güncelleyin

Eğer günlük olarak spor yapacaksanız bu saatlerini gündüz saatleri yerine akşam üzeri ya da gece saatlerine göre tekrar revize etmeniz doğru olacaktır. Ayrıca spor esnasında mekanın hava sirkülasyonunun iyi yapılıyor olmasına da dikkat edilmelidir. Bununla birlikte spor esnasında vücudunuzu aşırı düzeyde zorlayan hareketlerden de uzak durulmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉