• PAYLAŞ

NetFlix Başarısının Altında ki 7 Kusursuz Strateji Nedir?

 • 23/12/2016 - 14:38
 • 0 Yorum
 • 647 görüntüleme

NetFlix Başarısının Altında ki 7 Kusursuz Strateji Nedir?

İş dünyasına internet üzerinden film kiralama hizmeti vererek adım atan Amerika merkezli şirketin şu an için 190 ülkede 80 milyondan fazla aboneye sahip başarılı bir internet televizyonu olduğunu interneti yakından takip edenler bilir. Yakın zamanda ülkemizi de bu listeye katan internet şirketinin yakaladığı başarı gerçekten takdir edilmesi gerekiyor. Bu başarının yakalanmasında tabi ki şirketin izlediği önemli stratejiler vardır. Bu stratejiler sayesinde bir film kiralama şirketinin ötesine geçmeyi başaran şirketin günümüzde kendi dizilerini ve filmlerini çektiğini biliyoruz.

1997 yılında kurulan şirket 19 yılında çok önemli basamakları atmayı başardı. Sene başında Ülkemizi de bünyesine alan NetFlix yakın zamanda bunun lansmanını da tamamladı. Günümüzde sunduğu hizmetin ilk adımlarını ise 2007 yılında atmayı başlayan şirket, ilk defa müşterilerine internet üzerinden film de diziyi kişisel bilgisayarlarınız üzerinden izleme imkanı sundu. Tabi, bu saydıklarımız şirketin gözle görülen başarılıdır. Bir de bu başarıların yakalanmasında şirketin izlemiş olduğu yöntemler bulunuyor. Şimdi 7 önemli stratejinin neler olduğunu paylaşmaya çalışacağız.

 1. Fark Yarattı ve İnterneti Kullandı

İnternetin varlığını ve gelişimini yakından takip edenler günümüzde bunun meyvelerini topluyor. Bunlardan birisi de NetFlix’tir. En önemli rakibi gibi film kiralama modelini internete taşıyan şirket, internetin sunmuş olduğunu kolaylığı sürekli olarak kullanmaya devam ederek günümüzde bulunduğu noktaya gelmeyi başardı.

 1. Ucuz Fiyat Politikası

Film kiralama sektöründe ki şirketlerin aksine her film için ayrı bir ücret talep etmedi. Şirkete ilk kurulduğu yıllarda aylık olarak tek bir ücret ödeyerek sayısız film kiralama şansına sahiptiniz. Bu modelin aynısını internet üzerinden de sağladığı hizmette tek fiyat politikasını devam ettiriyor. Aylık tek bir fiyat ödeyerek içinde olan tüm içerikleri izleme şansına sahipsiniz. Aynı hizmetin o yıllarda ülkemiz de olması halinde ne kadar talep göreceğini kabul etmemiz gerekiyor.

 1. Her Zaman Kaliteli Hizmet

Fiyatın ucuz ya da uygun olması şirket hizmetinin düşük olmasını gerektirmiyor. Fiyatı düşük tutan şirket aynı zamanda kalitesine her zaman önem vermeye devam ettir. İlk yıllarda kiralamam DVD’leri en yüksek kalite ile sunmaya devam etti. Bir ürün alacağımız zaman hem kaliteli olsun hem de fiyatının ucuz olmasını isteriz. NetFlix tam anlamı ile bunu yapmayı başardı. Ve bu da şirketin başarıyı yakalamasında ona yardımcı oldu.

 1. Yüksek Müşteri Memnuniyeti

Şirket müşteri memnuniyeti konusunda çok hassas davranıyordu. Sadece sağladığı hizmetin ucuz olması ve yüksek kaliteli olması onlar için yeterli değildi. Aynı zamanda şirket müşterilerinin kiralamış oldukları filmleri geri göndermeleri konusunda onları hiçbir zaman sıkboğaz etmiyordu. Ülkemizde film kiralarken kaç kişinin kimliklerini bıraktığını hatırlatmamız gerekiyor. Aradaki bu fark şirketin müşteri memnuniyeti konusunda ki tutumunu gözler önüne seriyor.

 1. Pazarlama ve Elde Tutma

Müşterileri kaliteli ve ucuz hizmeti ile memnun etmeyi başaran şirket, ikinci amaç olarak müşterilerini elde tutmayı amaçladı. Bunun içinde müşterilerinin kiraladığı filmlere bakarak yeni çıkan filmlerle ilgili onlar sürekli olarak mail atmaya devam etti. Bu da müşteri bağlılığını beraberinde getirdi.

 1. İnternete Büyük Dönüş

Film kiralama sektöründe rakiplerine bir kez daha fark atmak isteyen şirket bunun için film kiralama ve izleme işini tam anlamı ile internete taşıdı. Yani müşterileri artık kiraladıkları filmleri beklemek zorunda kalmayacaklardı.

 1. Sürdürülen Yenilikler

Şirket rakiplerinin bir adım önünde olsa dahi sürekli olarak yenilikler yapmaya devam etti. Bilgisayar için başlayan film izleme hizmeti, devamın gelen müşteri taleplerini de göz önüne alarak İphone, İPad, Televizyon hatta PlayStation platformuna kadar taşındı.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉