• PAYLAŞ

Nintendo Switch Oyun Konsolunun Özellikleri Nelerdir ?

  • 22/11/2016 - 23:59
  • 0 Yorum
  • 769 görüntüleme

Nintendo Switch Oyun Konsolunun Özellikleri Nelerdir ?

Nintendo, bugüne kadar üzerinde gizemli olarak çalıştığı ve adından sadece NX kod adıyla bahsedilen yeni konsol projesini sonunda duyurdu.

Nintendo Switch adına sahip olan bu yeni konsol, ev konsolu ve taşınabilir konsolları bir araya getiriyor. Bir anlamda baktığınız aslında hibrit bir cihaz diyebiliriz. Switch konsolu, isminden de kolayca anlaşılacağı üzere değiştirilebilir anlamını taşıyor. Yani daha açık bir anlatımla evden dışarı konsolu alıp çıkmak veya dışarda oynatıp eve geldiğiniz zaman televizyondan devam etmek anlamına geliyor. Son derece değişik bir konsept olduğunu söylemek mümkün.

 

nintendo-switch-oyun-konsolunun-ozellikleri-nelerdir-1

Nintendo Switch konsolu incelediğinde ana gövdesi aslında bir ekrana sahip bunun dışında eve geldiğinizde televizyona bağlı olan Dock cihazı üzerine taktığınızda cihazda bulunan görüntü doğrudan televizyona aktarılıyor ve elde bulunan gamepad ile televizyon karşısında keyifle  oynanabiliyor. Fakat dışarı çıkmaya karar verdiğiniz de işler biraz ilginç duruma geliyor. Elinizde bulunan gamepad’in tuşlarının bulunduğu sağ ve sol kısmı tamamen çıkarıp, Switch’in ana gövdesi üzerinde bulunan kenarlarına takarak Dock cihazı üzerinden alıyorsunuz. Bu aşamadan sonra görüntü doğrudan ana gövdeye geliyor ve sonrasında televizyonda bıraktığınız noktadan kendi ekranınız üzerinden devam etmeye başlıyor. Yani kısa bir anlatımla oyunu ister televizyon üzerinde, isterseniz de elinizde oynama imkanına sahip olabiliyorsunuz.

nintendo-switch-oyun-konsolunun-ozellikleri-nelerdir-2

Nintendo Switch sağladığı avantajlar arasında ise çok oyunculu moda izin veriyor olması. Yukarıda bahsettiğimiz sağ ve sol tarafına takılan gamepad parçaları, yan tutulduğu zaman tekli gamepad’ lere dönüyor, bu sayede  cihaz dahili olarak 2 kişilik gamepad ile beraber gelmiş oluyor.

nintendo-switch-oyun-konsolunun-ozellikleri-nelerdir-3

AAA adı verilen, yani çok yüksek bütçeli ve yüksek kaliteli olan oyunların tamamının Switch’e gelip gelmeyeceği tam olarak bilinmiyor. Nintendo, yayınladığı videoda dış yapım firmalarının oyunları arasından sadece Skyrim ve NBA 2K oyununu dikkat çekti. NBA 2K’nın da aynı zaman da PlayStation 4’e gelen NBA 2K17 ile tamamen aynı olup olmadığı kesinlikle bilinmiyor. Bu nedenle oyunların tamamının aynı kalitede olup olmayacağını şimdiden bilmek oldukça güç. Nintendo, şu ana kadar anlaşma yaptığı firmaların listesini açıkladı ve  firmalara baktığımızda çok büyük oyun yapım firmaları dikkat çekiyor. Bu nedenle şimdiden bir şey söylemek pek mümkün gözükmüyor.

Grafik işlemci bakımından Nintendo’nun Nvidia ile ortak olarak geliştirdiği yeni bir Tegra’yı kullandığını biliyoruz. Tegra, bundan sonra bazı akıllı telefonlarda da kullanılan fakat kendine has oyun cihazı da olan, Nvidia’nın yüksek grafikli olan mobil işlemcisi. Nvidia tarafından yapılan açıklamada ise,  Nintendo için geliştirilmiş olan yeni Tegra’nın en güçlü GeForce ekran kartlarıyla doğrudan aynı mimariyi kullandığı açıkça belirtildi.

Nintendo, Swith’in 2017 yılının Mart ayında çıkacak olması daha bir çok detayın yakın zamanlarda belli olacağı anlamına geliyor. Aslına baktığınız  konsolun detaylarının aslında fazlasıyla çok net olduğunu, hatta seri üretim aşamasına geçildiğini gösteriyor diyebiliriz. 5 ay sonra Nintendo Switch satışa sunulacak, satışa çıkmasına 1 ay kala sanırım bütün detayları öğrenmiş ve sizlere aktarmış oluruz.

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉