• PAYLAŞ

Yüz Felci Egzersizi Nedir ve Fasial Palsi Jimnastiği Nasıl Yapılır ?

  • 23/11/2016 - 08:37
  • 0 Yorum
  • 1649 görüntüleme

Yüz Felci Egzersizi Nedir ve Fasial Palsi Jimnastiği Nasıl Yapılır ?

Yüz Felci Egzersizi Fasial Palsi Faydalerı Nelerdir ?

Yüz siniri diğer bir adı ile fasial palsi, yüzde bulunan kaslarının beyin tarafından yönetilmesini sağlayan on iki adet çift sinirin 7 tanesidir. Bu sinir ileti yolları herhangi bir sebepten dolayı hasar gördüğü zaman yüz felci meydana gelebilmesi mümkündür. Yüz felci egzersizleri yada diğer bir anlatımla yüz jimnastiğinin yapılış şekli, yüz felci geçiren bireyin öncelik olarak bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalı ve gerekli olan tetkikler yapılıp, tedavisi belirlendikten sonra bu jimnastiği doktorunun da önermiş olduğu şekilde evde birey kendisi uygulayabilir. Aynanın karşısına geçilerek bazı belirli olan yüz egzersizleri yapılır.

yuz-felci-egzersizi-nedir-ve-fasial-palsi-jimnastigi-nasil-yapilir

Bu jimnastik uygulaması aynanın karşısına geçilerek gün içerisinde 3 ile 4 defa ve her uygulanan egzersiz 8 ile10 saniye ve 5 ile 8 defa tekrar şeklinde yapılması gerekmektedir.

yuz-felci-egzersizi-nedir-ve-fasial-palsi-jimnastigi-nasil-yapilir-2

Yüz Felcinden Nasıl Korunmanın Yöntemleri Nelerdir ?

Yüz felcinden korunmak için terliyken rüzgardan ve soğuk havadan uzak durmak, vantilatör yada klima karşısına yatmamak, seyahat esnasında cam açık seyahat etmemek, ıslak saç ile dışarı çıkmamak, soğuk kış günlerinde dışarıda yürürken veya çalışırken yüz ve boyun bölgelerini sıcak tutmak ve sakız çiğnenmesi gibi basit önlemler alarak yüz felcinden korunmak mümkün olabilir.

Yüz Jimnastiğinin Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Yüz jimnastiği dudaklar kapalı konumdayken üfleme yaparcasına ağız büzülür, dudaklar açık konumdayken yine üfleme pozisyonunda ağız büzülür, yanaklar içeri doğru çekilir, alt çene ile üst çene örtülür, gözler kapalı konumdayken ağız iyice açılır, alt dudak üst dudağın üzerine doğru çekilir, üst dudak alt dudağın üzerine doğru indirilir, alt çene kaldırılır ve ağız açık tutulur,  ıslık çalma pozisyonu verilir, yanaklar şişirilir ve sağa sola çevrilir, ağız pozisyonu öncelik olarak büyük O yapılır ve sonrasında yavaş yavaş küçük o şekline getirilerek uygulanır.

Burun Jimnastiğinin Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Burun jimnastiği burun yukarı doğru kaldırılır, burun hızlı bir şekilde yukarı çekilir ve bırakılır, gözler kapalı halde iken burun kaldırılır, burun delikleri büyütülür ve ek olarak burun sağa sola doğru oynatılır.

yuz-felci-egzersizi-nedir-ve-fasial-palsi-jimnastigi-nasil-yapilir-1

Göz Jimnastiğinin Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Göz jimnastiğinde gözler kapanır ve açılır, kirpikler açılır ve kapatılır (göz kırpar gibi), gözler kapatılır ve rahatsız olan göz hafif hafif ovalanır, gözler bir sağa bir sola doğru döndürülür.

Alın Jimnastiğinin Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Alın jimnastiğinde alın yukarı doğru kaldırılır, alın gözler açık vaziyetteyken sağa sola oynatılır, alın yukarı doğru kaldırılırken ağız açılır, alın yukarı aşağı oynatılırken yapmak mümkün olursa kulaklarda oynatılmaya çalışılır.

yuz-felci-egzersizi-nedir-ve-fasial-palsi-jimnastigi-nasil-yapilir-4

Yüz Felcinde Fizik Tedavi Uygulanır Mı ?

Yüz felcinde yüz kaslarına fizik tedavi yapılması durumunda yüz sinirlerinin işlevini geri kazandırdığına dair olan kesin bir bilgi yer almamaktadır. Ancak uzun süren ve iyileşmeyen yüz felci vakalarında yüz kasları güçsüzleşmeye başlar. Daha sonrasında ise yüz siniri iyileştiğinde yüzde asimetri ve güç kaybı oluştuğu bilinmektedir.

Bu tip durumlarda ise bireyin kendi kendine yapabileceği egzersizler arasında sakız çiğneme, masaj yapma ve ek olarak fasial tapping denilen yüz uyuşana kadar parmak uçları ile yüze hafif hafif vurma dışında fizik tedavi yöntemleri ve suyu pipet ile içme de uygulanabilir. Fizik tedavi kaslarda oluşan spazmı çözmek, ağrının azaltılması ve kasları çalıştırmak amacı ile uygulanır. Aynı zaman da günümüzde düzelmeyen yüz felci problemlerinde akupunktur tedavisi tercih edilen uygulamalar arasındadır. Akupunktur tedavi yöntemleri günümüzde bir çok hastalıkta çözüm yolu olarak denenmekte ve gerçek anlamda olumlu sonuçlar elde edildiğine sıklıkla rastlandığının da altını çizmemiz gerekir. Akupunktur uygulamasının direk olarak insan vücudunda bulunan sinir noktaları üzerine kurulu olduğu ele alınırsa sinir ile ilgili olan rahatsızlıklarda olumlu sonuçlar verebilme ihtimali daha yüksek olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉