• PAYLAŞ

Ödünç Para Kimlerden ve Nasıl Alınır?

  • 23/01/2017 - 19:57
  • 0 Yorum
  • 971 görüntüleme

Ödünç Para kimlerden ve nasıl alınır?
Ekonomik olarak kötü durumlara düştüğümüz zamanlar olabilir. Bu zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz nakde ulaşmak için kullandığımız en bilinen yöntem ödünç para istemektir. Tabi bu parayı önümüze gelen herkesten isteyemeyiz. Çünkü herkes size ödünç para vermeye hevesli değildir. Bunu bir sıralaması vardır. İlk olarak ödünç parayı isteyeceğiniz kişiden başlayarak alacağınız cevaba göre devam eder. Paraya ulaştığınız noktada istediğinize ulaşmışsınız demektir. Şimdi sizlere ödünç parayı kimler isteyebileceğinizi ve nasıl isteyeceğinizi anlatmaya çalışacağız. Kimden istediğinize göre isteme şeklini de değişiklik olmalıdır. Aksi taktirde istediğiniz parayı alamayabilirsiniz.

Ailenizden ödünç para istemek
İlk sırada her zaman aile bireyleri yer alır. Abimiz, kardeşimiz, annemiz babamız ve yakın akrabalarımız her zaman ilk sırada yer alır. Size borç verebilecek aile bireylerinizin bir listesini yapmalısınız. Bu listeyi yaptıktan sonra en yakından en uzağa doğru tekrar sıralamalısınız. Ailesinden ödünç para isterken açık konuşmak en iyisidir. Bu onların size inanmasına ve gerekli miktarı vermeleri açısında size yardımcı olur. Borcunuzun nereye olduğunu ve bunu ona ne zaman geri ödeyebileceğiniz konusunda dürüst konuşun. Karşınızda ki insanı inandırabilirseniz belki de sizden bir yıl boyunca o parayı istemeyecektir. Eğer vermemekte ısrar ederse onun karşılığında sahip olduğunuz değerli bir eşyayı ona vereceğinizi söyleyin. Bir nevi teminat gösterin.
Arkadaşlardan ödünç para istemek
Ödünç para alınacaklar sırasında ikinci sırada her zaman arkadaşlar gelir. Tabi tüm arkadaşlarınız bu listede değildir. Belirli bir güven ve samimiyet ağınız olduğu arkadaşlarınız bu listede olacaktır. Onlardan ödünç para isterken aile bireylerinize davrandığınız şekilde davranmalısınız. Onları ikna etmeniz ve size inanmalarını sağlamanız gerekiyor. Gerekirse ülkemiz de çok insan tarafından tercih edilmese de onlara faiz teklif edebilirsiniz. Bu iki taraf arasında ki arkadaşlık bağını zayıflatacak bunu unutmayın. Onun yerine bir teminat gösterebilirsiniz. Ondan talep edeceğiniz miktara göre teminatınızı da değiştirebilirsiniz. Parayı neden istediğinizi ve ne için kullanacağınızı dürüst bir şekilde paylaşmalısınız. Ancak bu sayede onun size güvenmesini ve borç para vermesiniz sağlayabilirsiniz.

İş arkadaşlarından ödünç para istemek
Bu insanlar ile belki de hayatımızın hiçbir anında karşı karşıya gelemeyebiliriz. Ancak ortak bir iş yerinde çalıştığımız için ekonomik olarak durumumuzu en iyi anlayacak insanlar onlardır. Aldığınız maaşın yetip yetmediğini ve sizden aldığınız parayı ödeyip ödemeyeceğinizi en iyi onlar bilir. En zor ödünç isteyebileceğiniz insanlar grubu diyebiliriz. Eğer onlara bir yanlış yaparsanız iş yerinizde ki tüm çalışma arkadaşlarınıza yanlış yapmış olursunuz. Çünkü bu bilgi çok kısa sürede herkese yayılır. Bu dedikodu değildir. Alacaklı insanlar arasında rutin olarak bilgi alışverişidir. Diğer iş arkadaşlarının da aynı duruma düşmemesi için bu bilgiyi onlarla paylaşırlar. O nedenle ödünç aldığınız miktarı gününde ödemeye özen gösterin.


Kredi kartlarınız
Ödünç para alabileceğiniz kimseyi bulamadınız ya da kimseden ödünç para almak istemiyorsanız imdadınıza kredi kartları yetişecektir. Günümüzde insanlar limitleri yettiği kadar harcamayı bu şekilde kullanmayı tercih ediyorlar. Örneğin aileniz için bir eşyaya ihtiyacınız var ve ekonomik olarak bu karşılayacak durumda değilsiniz. O zaman yapmanız gereken kredi kartınızı kullanmak olacaktır. Taksitli bir şekilde alışveriş yaparak hem ihtiyacınız olana ulaşır hem de borcunuzu belirli bir düzende ödeyerek tamamen kurtulma şansı sağlar. Ancak kredi kartı kullanımınızı dikkatli yapmalısınız. Limitinizin hızlı dolması ve onu ödeyemezseniz daha kötü durumlara düşmenize neden olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉