• PAYLAŞ

Yatırım Planı Nasıl Oluşturulmalıdır?

  • 23/01/2017 - 22:01
  • 0 Yorum
  • 793 görüntüleme

Yatırım Planı Nasıl Oluşturulmalıdır?
Hayallerinize ulaşmak istiyorsanız birikiminiz ile yatırım yapmak zorundasınız. İyi bir yatırım sayesinde belki yıllar sonra ulaşacağınız hayallerinize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz içinse yatırım planınızı çok iyi bir şekilde oluşturmalısınız. Sizlere yatırım planınızı ulaşmanız da yardım edecek bilgileri eksiksiz ve detaylı bir şekilde vermeye çalışacağız. Bu adımları uygulayarak yatırımınızı en doğru kanala en iyi şekilde yönlendirebilirsiniz. Amacınız bir anda o noktaya ulaşmak değil gerektiği şekilde en sağlamak yoldan o noktaya ulaşmak olmalıdır. Hızlı yapılan hamleler genellikle istemediğiniz sonuçları ortaya çıkarır. Ondan dolayı adımları çok iyi planlayın ve ona göre hareket edin.
Durumunuzu değerlendirin
Yaşınız sizin ilk anda yapacağınız yatırım planınızı belirleyecektir. Genç yaşta birisiyseniz yatırımınızı size kısa vadede kazanç sağlayacak alanlara yönlendirmelisiniz. Ancak orta yaşta bir bireyseniz emeklilik planlarınızı yapmaya başlamalısınız. Bu sayede geleceğinizi en iyi şekilde planlamış olursunuz. Bu ikisini de gerçekleştirebilmeniz için mali durumunuzu çok iyi anlamanız gerekiyor. Gelirinizi ve giderinizi hesaplayın. Yatırım yapabileceğiniz miktarı belirleyin. Çok yüksek ya da düşük olması fark etmez yatırıma bir noktada başlamalısınız. Yapacağınız yatırımda riskin düzeyini belirlemeniz gerekiyor. Bunun için tüm enstrümanları inceleyin ve size uygun riski sunan yatırım aracını tercih edin. Yüksek riskte bir yatırımı doğru şekilde tercih ederseniz size beklediğiniz üstün kazanç sağlayabilir. Bunu yapmak için gerekli bilgi ve deyime sahip olmanız gerektiğini unutmayın.


Hedeflerinizi belirleyin
Yatırımlarınızın sizin belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaştırıp ulaştırmayacağına göre karar vermelisiniz. 2 yıl içinde evlenme planları yapıyorsanız yatırımlarınızı buna göre şekillendirmelisiniz. Yatırım araçlarınızı belirlerken size uzun vadede en garanti geliri sunacak olana yönlendirmelisiniz. Bunun için portföy oluşturmanız en iyi sistem olacaktır. Ancak daha hızlı bir şekilde para kazanmak istiyorsanız riskli yatırımlar tercih edebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yöntem tüm varlığınızı tek bir riskli araca o anda yatırmak yerine periyodik olarak yatırım yapmalısınız. Bu sayede yatırım yapmış olduğunuz parayı kaybetmek yerine hedefinize ulaşma şansınızı arttırmış olursunuz. Hedefinize göre kullanacağını yatırım yolunu değiştirebilirsiniz. Bunun için bir zaman çizelgesi hazırlayın ve hedefinize ulaşmak istediğiniz zamanı belirlemeniz doğru yatırımı yapmanıza yardım eder.
Planı oluşturun
Yatırımınızı nasıl çeşitlendirmek istediğinize karar verin. Tüm yumurtaları tek bir sepete koymak, sepet düştüğünde hepsinin kırılma olasılığını arttırır. Onun yerine her yumurtayı farklı sepetlere koymak onların bazılarını korumanızı sağlar. Yatırımlarınızın bazılarını hisse senedi, tahvil ve tasarruf hesaplarınıza ayırabilirsiniz. Bunların oranlarını yukarıda oluşturduğunuz hedefe ulaşma sürenize göre değiştirebilirsiniz. Garanti ve risksiz bir kazanç sağlamak için tahvillere ve yatırım hesabınıza ayıracağınız oranı arttırabilirsiniz. Karar vermekte zorluk yaşıyorsanız mali bir danışmandan yardım isteyebilirsiniz. O size yatırım planınızı oluşturmanıza veriler ışığında yardım edecektir. Bu da içinde ki kuşkuların yok olmasını sağlayacaktır.


İlerlemenizi değerlendirin
Hedefinizi belirlediniz ve yatırım planınızı yaptınız. Yapmanız gereken bu plana uygun hareket ederek belirli sürelerde bu planın size ne gibi ilerlemeler kazandırdığınız incelemelisiniz. Yapmış olduğunuz planda aylık süreçte ne beklediğinizi belirleyin ve ay sonunda bu planın size kazandırdığınız inceleyin. Hedeflerinizden sapma varsa planınızı tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Eğer hedefinize istediğiniz şekilde ulaştığınızı görürseniz fazla değişiklik yapmadan yolunuza devam etmelisiniz. Beklentilerin üzerinde kazanç elde ettiğiniz bir kalem fark ederseniz yatırım araçlarından bir kısmını buna yönlendirmek yerine, yapmış olduğunuz birikimler ile buna eklemeler yapmalısınız. Her ay düzenli olarak hedefinize ulaşana kadar bunu detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉