• PAYLAŞ

OHAL durumunda ekonomik kararlar nasıl yapılmalıdır?

  • 22/07/2016 - 12:06
  • 0 Yorum
  • 828 görüntüleme

Geçtiğimiz Cuma gecesi yapılan askeri darbe teşebbüsünden bu tarafa ekstrem günler yaşıyoruz. Bu günlerin neticesi olarak dün gece yapılan açıklama ile 3 ay boyunca OHAL uygulanacağı aktarıldı. Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamaların ardından piyasaların biraz tedirgin olmasını normal olarak karşılayabilirsiniz. Ekonomi konusunda yapılan açıklamalarda bu kararın ekonomi çevrelerini çok fazla etkilemeyeceği ve sadece devlet yönetimi içinde alınması gereken kararların hızlıca alınarak uygulanması gerektiği için yapıldığı söyleniyor.

Ancak ne olursa olsun gerçekten belirli bir süre geçmedikten sonra bu alınan kararın ekonomiyi nasıl etkileyeceği konusunda kesin konuşmamak daha sağlıklı olacaktır. Kararın açıklanmasının ardından dolar yukarı eğilime doğru seyrederken, yabancı yatırımcıların çok sayıda bulunduğu borsada ise aşağı bir hareket gözlendi. Merkez bankası tarafından yapılan açıklamalar da herhangi bir likitite sıkıntısı olmadığı ve yapılan yardım taleplerinin hepsine cevap verileceği açıklamaları yapılıyor. Bu açıklamalar ekonominin nabzı yakından kontrol edilmeye çalışılıyor. Ancak ne olursa olsun yabancı yatırımcılar için bu durum belirsiz bir ortamın oluşmasına neden olmakta onlarda bu tip ortamları sevmedikleri için ülkeden çıkma konusunda teşebbüsler yapmaktadır. Bu kısım daha çok halkı ilgilendirmiyor, bu daha çok ekonomin üst kademesinde olan şirketleri daha çok ilgilendiriyor.

ohal-durumunda-ekonomik-durumlar

Peki, bu karar sonrasında bizlere yansıyacak olan ekonomik beklentiler nelerdir. İnsanlar bu gibi durumlarda neler yapmaya özen göstermelidir. İlk olarak yapacakları büyük çaplı harcamaları ertelemek isteyecektir. Son yıllarda çok hızlı olan inşaat sektöründe bir bekleme olabilir. Aynı etki otomotiv sektöründe yaşanabilir. Dövizde yaşanan yükseliş belirli bir zaman sonra bu şekilde borcu bulunan insanların zorluk yaşamasına neden olabilir. Normal gıda fiyatlarında çok aşırı bir artış beklenmesi söz konusu olmayacaktır. Ama bu durum nedeniyle insanların gıda stoklama eğiliminde olacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Gıda haricinde olabilecek olan harcamalarda kısıtlamaya gidilebilir, bu da diğer ekonomik faaliyetlerin zarar görmesine neden olabilir.

Tabi bu saydıklarımızın hepsi beklenti düzeyindedir. OHAL’in tam olarak nasıl uygulanacağı net bir şekilde belli olduktan sonra ekonomide bir sıkıntı yaşanmadan hayat normal akışında devam edecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉