• PAYLAŞ

OHAL Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 22/07/2016 - 12:22
  • 0 Yorum
  • 747 görüntüleme

Hep birlikte beklemediğimiz günler yaşıyoruz. Bu günlerin getirmiş olduğu tahmin edilemeyen durumlar nedeniyle birçok kurumda açığa alma ve tutuklamalar yapılıyor. Yaşanan bu durum sonrasında dün yapılan bakanlar kurulu toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı tarafından 3 ay boyunca Olağan Üstü Hal olarak uygulamaya geçileceği bilgisi paylaşıldı. Peki, tam olarak OHAL nedir? Nasıl Yapılır?

ohal-nedir ohal-nedir-nasıl-yapılır

İlk olarak bu kararın alınabilmesi için gerekli olan bazı şartların olgunlaşması gerekiyor. Bunlar arasında doğal afetler, salgın hastalıklar, ekonomide yaşanan tamir edilemeyen bunalımlar, aşır şiddet olaylarının yaşanarak kamu düzenini bozması ve rejime yapılan saldılar sonrasında uygulamaya alınabilir. Bu karar alındıktan sonra kararların hızlı verilebilmesi için TBMM bir süre görevini yerine getiremez ve tüm yetki Bakanlar Kurulu, Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından kullanılır.

İlan edildikten sonra uygulamalar farklılık gösterebilir. Sokağa çıkma yasağı uygulanabilir, belirli bir yaşta olan kişiler askere çağırılabilir, zenginlik düzeyi yüksek olan kişilerden para talebi yapılabilir. Bu durum o an ki şartlara göre değişkenlik gösterebilir. Bugün uygulanan OHAL’in verilme kaynağı Anayasada bulunan 119 ve 122. Maddeler arasında verilebiliyor. Bu maddelerde sıkıyönetim durumu, seferberlik, savaş ve olağan üstü hal durumları en ince detayına kadar açıklaması yapılmıştır. Karar alınacaksa ilk olarak TBMM’nin onayına sunulur. Meclis onay verdikten sonra Resmi gazetede yayınlanır ve uygulamaya başlanır.

Eğer OHAL uzatılacaksa meclisten onay almak zorundadır. Yapılan açıklamalarda insani hayatımızı engelleyecek herhangi bir durum olmayacağını ve sadece devletin içinde yaşanan karar verme mekanizmasının hızını arttırmak amacıyla bu kararın alındığı bilgisi bizlere ulaştı. Günümüzde bu kararı uygulayarak yönetilen en yakın devlet olarak Fransa’yı verebiliriz. Yapılan terör saldırıları sonrasında alınan karar ikinci bir saldırı sonrasında tekrar uzatılarak yönetilmeye devam edilmektedir. Bunun yanı sıra dünyanın bir çok yerinde yaşanan savaş durumları, ekonomik buhranlar ve iç ayaklanma nedeniyle OHAL uygulaması yapılıyor.

Ülkemizde 2002’de bazı bölgelerde uygulanan OHAL yönetimi yürürlükten kardırılmıştı. Yaklaşık olarak 14 yıl sonra tekrar OHAL i yaşamaya başlayacağız. Ancak o zaman sadece bazı bölgelerde uygulanmıştı şu an için tüm ülkede OHAL ilan edildi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉