• PAYLAŞ

OLED Ekranlı Laptop’lar

  • 23/06/2016 - 00:04
  • 0 Yorum
  • 917 görüntüleme

OLED ekranlar teknoloji dünyasının yeni trendi. OLED ekranlar telefonlara, televizyonlara geliyor derken şimdide Laptoplara geliyor.  OLED ekranlar artık hayatımızın bir parçası haline gelecek yeni çıkan son teknolojilerin neredeyse tamamı  OLED ekran kullanıyor bunların bir çok örneğini telefon ve televizyonlarda görmüştük Laptoplar için kullanıldığını Ces 2016’da sunulan modellerde yenilikçi bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmış ama henüz raflarda yerine almamıştı.

Samsung-dan-seffaf-ekranli-laptop-geliyor-100205170604

Ocak ayından yapılan Ces 2016’dan bu yana da orada sunulan modeller karşımıza çıkmış değildi, sonun da yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başlıyorlar. Bunlara ilk olarak örnek de yaklaşık 5 ay kadar  sonra Alienware’den geliyor.

Alienware 13 adıyla piyasaya sunmaya hazırlandığı, yeni oyuncu laptopu, OLED ekranıyla dikkatleri üzerine topladı. Nisan ayında satışa sunulması beklenen Laptop, 3 ay kadar  gecikmenin ardından 1.299 Dolar fiyatla raflardaki yerine alacak. OLED ekranlı laptop sunan tek marka  Alienware mi? Elbette hayır…

HP’de çok yakın bir  zamanda benzer bir atak sergiledi. Spectre x360 adıyla piyasaya çıkamaya hazırlanan katlanabilir laptopu 13.3 inç boyutunda OLED ekranla beraber geliyor.  Lenovo’nun yeni 14 inçlik ThinkPad X1 Yoga modeli de OLED ekranla sunulacak, fakat cihazın yakında piyasada olması bekleniyordu, Lenovo’dan yaşanan gecikmeyle ilgili bir açıklama gelmiş değil.

alienware-640x360

OLED panellerin en önemli özellikleri arasında  arka aydınlatmaya ihtiyaç duyulmuyor olması. LED ekranlara oranla çok daha ince ve çok daha az enerji tüketimi sunan OLED’ler bu özellikleri nedeni ile  önümüzdeki dönemde PC üreticileri ve PC kullanıcıları tarafından çokça tercih edilecek. Ancak şu an için kullanımda olan LED paneller yaygın. OLED ekranlar özellikleri arasında yalnızca inceliği ve enerji verimliliği yok aynı zaman da, kontrast oranlarıyla ve hızlı tepki süreleri bulunması LED panellerden çok daha iyi seviyede görüntü üretiyor

OLED ekran konusunda teknoloji devleri büyük yatırımlar yapmakta gün geçtikçe gelişen teknoloji yakın zaman hayatımızın her alanın da karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉