• PAYLAŞ

Omega3 Nedir ve Faydaları Nelerdir ?

  • 15/10/2016 - 18:22
  • 0 Yorum
  • 956 görüntüleme

Omega3 Nedir ve Faydaları Nelerdir ?

Son yıllarda sağlık alanına bakıldığında adından oldukça sık bahsettirmeyi başaran Omega 3, sağlığınız için çok gerekli  olan ve son derece faydalı bir besin maddesidir. İnsan sağlığı bakımından ele alındığı zaman vücut için önemi azımsanamayacak kadar çok olan Omega 3 maddesi, besinlerde bulunan yağ asitlerinin içinde yer almaktadır.

Omega 3 insan sağlığı bakımından çok önemli olmasına karşın maalesef ki vücut tarafından üretilemeyen bir maddeler arasındadır. Bu sebeple de Omega 3 besinler yardımı ile vücuda alınmalıdır. Ve vücudumuzun  bu maddeye ihtiyacı özellikleri nedeniyle anne karnından itibaren başlamakta ve bundan sonra devam eden hayatın her döneminde vücuda alınması gerekmektedir.

omega3-nedir-ve-faydalari-nelerdir-1
Son yıllar içerisinde  yapılan klinik araştırmalar ile hamile olan anne adaylarında erken doğum riskini çok yüksek oranlarda ortadan kaldırdığını meydana  çıkarmıştır. Bu yönüyle bakıldığında Omega 3 özellikle hamilelik döneminde olan hem anne hem de bebek için gereksinimi son derece yüksek olan bir madde özelliğini taşımaktadır. Hamileliğin doğal olan sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağladığı bilinen Omega 3 maddesi, aynı zamanda anne adayının  karnında bulunan bebeğin sağlıklı olarak kilo almasına da son derece yardımcı olmaktadır.

omega3-nedir-ve-faydalari-nelerdir-3

Gelişim döneminin hemen başında vücut tarafından ihtiyaç duyulmaya başlanan Omega 3 , çocukluk dönemlerinde de aynı şekilde  devam eder ve bunun yanı sıra beyin gelişimine oldukça olumlu yönde katkılarda bulunması ile beyin aktivitelerini ve beyin işlevlerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Zeka türleri arasında önemli bir yer alan matematiksel zekanın gelişiminde oldukça büyük faydaları olan Omega 3, bu noktadan bakıldığında çocuklar açısından son derece büyük önem taşır. Yine bu özelliklerinin yanında Omega 3 yağ asitleri telaffuz yada okuma gibi yeteneklerin gelişiminde oldukça etkili bir maddedir. Bunların dışında bakıldığında ise yağ asitleri, hafızayı da güçlendirdiği bilinmektedir. Omega 3 aynı zamanda kalp dostu olarak adlandırılır.

omega3-nedir-ve-faydalari-nelerdir-2

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz Omega 3 , en iyi kaynak bakımından balıklarda bulunduğunu söyleyebiliriz. Balığın yanı sıra  ceviz, kanola yağı, kuru fasulye, ıspanak, lahana, keten tohumu ve yumurtada bulunmaktadır.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉