• PAYLAŞ

Omurga Cerrahisi Sonrası Ağrı Yönetimi Nasıl Yapılır

  • 21/09/2016 - 02:36
  • 0 Yorum
  • 890 görüntüleme

Omurga Cerrahisi Sonrası Ağrı Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Omurga cerrahisi sonrasında yaşana ağrı buna postoperatif ağrı adı verilir, cerrahi kesi ile başlayarak ve dokunun iyileşme göstermesi ile giderek azalma gösteren bir akut ağrı olup genel olarak ilk 48 saat içinde oldukça fazla olur ve 3 ila 4 gün içerisinde giderek azalma gösterir.

omurga-cerrahisi-1 Postoperatif dönem içerisinde akut ağrı ile birlikte çeşitli sistemleri içeren birden fazla fizyolojik yanıt gelişir ve buda  birden çok organ sisteminin aktivitesini olumsuz  olarak etkileyerek fonksiyonlarını bozmasına neden olur. Bunun sonucunda hastalar bu dönem içerisinde ek sorunlarla da karşı karşıya kalmasıyla beraber, postoperatif dönem içerisinde iyileşme sürecinin uzamasına sebep olarak hasta olan bireyin konforu ve yaşam kalitesinin kötüleşmesine neden olur. Başarılı yapılan bir postoperatif analjezinin, ağrıdan dolayı hastada meydana gelecek;  kardiyovasküler sistemde iş yükünün artması,  rahat soluk alıp verememe, nöroendokrin ve sempatik sinir sistemi aktivasyonu ile stres yanıtın artması, mobilizasyonun gecikmesi ile tromboembolik olayların gelişmesi gibi etkilerinin birçoğunun önlenebileceği bilinen bir gerçektir. Aynı zaman da hastane kalış sürelerinin ve maliyetin azaltılması, kronik ağrı gelişiminin önlenmesi gibi son derece olumlu faydalar da sağlamaktadır. omurga-cerrahisi-2
Postoperatif dönem içerisinde hastanın iyi konumda olabilmesi; fiziksel ve emosyonel olarak ameliyata son derece iyi hazırlanması, anestezi ve cerrahinin güvenilir olması, ameliyat sonrası uygulanacak ağrı kontrol yöntemi hakkında hastaya ayrıntılı olarak bilgi verilmesi, fiziksel ve emosyonel travmanın minimal olması ve hastanın mümkün olan en kısa süre içerisinde iyileşmesi normal hayatına geri dönebilecek şartlarda bulunması ile mümkündür. Her hastanın ağrıya karşı olan yanıtı farklıdır. Kişilik yapısı, geçmişte yaşamış olduğu deneyimleri, ağrıya karşı olan yanıtta önemli bir rol oynar. Bu sebeple her hastanın ayrı olarak ele alınması ve değerlendirilmesi gerekmektedir.

omurga-cerrahisi-4

Günümüzde uygun olan yöntem, ajan, doz ve doz aralığı seçiminin yapılması ile başarılı bir postoperatif analjezi sağlanması olasıdır.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉