• PAYLAŞ

Online check-in nasıl yapılır?

  • 18/08/2016 - 18:16
  • 0 Yorum
  • 903 görüntüleme

Teknoloji sürekli olarak gelişiyor. Bu gelişim hayatımızı kolaylaştırma konusunda bizlere çok farklı alanlarda yardımcı oluyor. Bunları konunun başlığına göre sıra ile değinelim. Saatlerce sürecek bir yolculuğu uçak sayesinde çok kısa sürede yapabiliyoruz. İnternet sayesinde ise bu yolculuğu yapmak için alacağımız bilete ulaşabiliyoruz. Bu biletin tam anlamı ile size ait olması ve geleceğinizi uçak firmasına ispatlamanız için check-in yapmanız gerekiyor. Bu işlemi hava alanına giderek saatler sürecek kuyruklarda bekleyerek yapabilirsiniz. Ya da online nimetlerden yardım alarak yapabilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmak bir bilgisayarın başına oturmak olacaktır. Sizin de olabilir başkasının da çok önemli değildir.

İnternete bağlı bir bilgisayarın başına oturmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi yaparak kendi koltuk numaranızı seçebilirsiniz. Bu hizmeti tüm hava yolu firmaları müşterilerine sunmaktadır. Sizde bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bu işlem nedeniyle birçok firma herhangi bir ücret almamaktadır. Ancak bazıları az da olsa ücret talep etmektedir. Bu işlemi yapmadan önce online olarak ya da telefon yardımı ile uçak biletinizi almanız gerekiyor. Biletinizi aldıktan sonra firma sizden son anda bir aksilik yaşanmaması için check-in yapmanızı isteyecektir. Bu işlemi yapmak için aldığınız bilete sahip olan hava yolu şirketini internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Sitede bulunan online check-in yazan sekmeye tıklıyorsunuz.

online-check-in

Karşınıza bir sayfa gelecektir. Bu sayfada boşluklara gerekli bilgileri doldurmanız gerekiyor. Genellikle PNR kodunuzu yani rezervasyon numaranızı yazmanız gerekiyor. Ayrıca ad ve soyadınızı yazmanız istenecektir. Bu bilgileri girdikten sonra gerekli sekmeye tıklıyorsunuz. Şirketiniz koltuk seçiminin yapılması için izin vermeye başlamışsa koltuk numaranızı seçiyor ve işleminizi tamamlıyorsunuz. Bazı firmalar ek bagaj ve yemek seçeneklerinin de bu alanda yapılma fırsatı tanıyor. Bu işlemi yaptıktan sonra size online check-in işleminizi tamamladığınıza dair bir e-mail ya da SMS gelecektir. Bu genel bilgileri uçuş sırasında biniş kartı olarak kullanabilirsiniz. Bunu bir yere bastırarak kullanabileceğiniz gibi cep telefonunuz üzerinden de kullanma şansınız olacaktır. Bu işlem havaalanlarında çok fazla sıra beklemenizi engellemek için yapılan bir uygulamadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉