• PAYLAŞ

Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • 20/07/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 601 görüntüleme

Çocuklarımızın geleceği için onlara her zaman en iyisini sunmak için çalışırız. Daha fazla mesai yapar bu sayede daha çok gelir elde ederek onlara en iyisini sunmaya çalışırız. Tabi bunlar arasında en önemlisi tabi eğitimleri olacaktır. Bu durumda son yıllarda aileler tarafından özel okullar tercih ediliyor. Bu okulların daha rahat ve iyi bir kaliteli olacak şekilde eğitim verdikleri ve çocuklarının hayata bir sıfır önde başlaması sağlandığı kabul ediliyor. Bu durumun avantajlı bir hale gelmesi için özel bir okul seçerken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar var. Bazıları gerçekten bu konuda çok iyiler bazıları ise yeterince yüksek bir seviyeye sahip değiller.

Tüm Sorunları Çözüyor mu?

Çocuğunuzu özel okula göndermeden önce mutlaka bu soruya cevap vermeniz gerekiyor. Çocuğunuzu özel bir okulda okutmak karşılaşacağı ya da karşılaşma ihtimali olan tüm sorunları çözüyor mu sorusuna cevap vermelisiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda eğitim alanında uzman olan kişiler yaptıkları açıklamalarda eğitimin kaliteli olması demek çocuğun gelecekte mutlu bir öğrencilik geçmişi olacağı anlamına gelmiyor. Yani özel bir okula çocuğunuzu gönderirken sadece kendiniz karar vermeyin onun da mutlaka fikrini almalısınız. Onunda bu okula gitmek isteyip istemediğine bakmalısınız. İstemiyorsa nedeniniz öğrenmelisiniz. Bu sayede daha doğru ve net bir sonuç elde edebilirsiniz. Sonucun özel okul fiyatları için çok yüksek bedeller ödeniyor.

Okulun Kurucuları ve Eğitim Verenleri

Binlerce TL bedel ödeyeceğiniz bu okullarda ki eğitimcileri ve okulun kurucularını mutlaka yakından tanımalısınız. Gerçekten bu işi severek yapan, işinin ehli insanlar mı yoksa öylesine sadece para kazanmak için mi bu kurumu açan insanlar mı olduğuna karar vermelisiniz. Tüm kadroyu incelemelisiniz. Hangi konuda uzman olduklarını, kariyerlerinde ne gibi başarılıları olduğuna iyice odaklanmalısınız. Başarılı bir eğitim hayatı için yapılan en olumlu tavsiye ailenin hedefi ile özel okulun hedeflerinin örtüşmesi olduğu söyleniyor. Aile çocuğunuzun uzay mühendisi olmasını isterken özel okul çocuğu sadece idare eder bir işe hazırlıyor olabilir. Bu tercih edilmeme nedenlerinden birisi olmalıdır.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi

Adı üzerinde özel okul bu okulda ki her detay sorgulanmalıdır. Ülkemizde birçok çocuğun başarısız olmasının temel nedenlerinden birisi onlara yeterince rehberlik ve psikolojik danışmanlık verilmemesidir. Tabi her okulda bu alanda bir kadro bulunuyor. Bunların hepsi yeterli seviyede olmadan buralara sadece kadro doldurmak için atanıyor. Eğitim bakanlığından gelen birkaç testi yıl boyunca yapıyorlar onun haricinde çocuklarla iletişime geçmiyor. Ayrıca yüzlerce öğrenciye sadece bir adet olması da saçmalık olarak karşımıza çıkıyor. Çocuğunuzu göndereceğiniz özel okulda bu rehberlik eğitim alan uzman konusunda dikkatli olmalısınız. Bir danışmana kaç öğrenci düşüyor, kariyeri nasıl, burada çalışmaya başlamadan önce ne gibi eğitimler almış gibi sorulara net cevaplar edinmeye çalışın.

Okulda Sosyal Etkinlikler Düzenleniyor mu?

Çocukların kendilerini tanımada ve daha düzgün bir fiziğe sahip olmalarında spor etkinlikleri ve sosyal aktivitelerin önemi büyüktür. Fiziksel gelişimlerine yardımcı olmasının yanında aynı zamanda kendini daha iyi tanımasına da yardımcı oluyor. Bir takımın içerisinde olmak, okul gazetesinde çıkmak, tiyatro ekibinde rol almak çocukların yaşamlarına tahmin edilenden daha büyük etki sağlamaktadır. Mutlaka özel okulların içerisinde çocukların başarısını ölçen ve değerlendiren bir birimin olması gerekmektedir. Çocuğunuzun için biriktirdiğiniz parayı en iyi şekilde harcamanın yolunu doğru şekilde belirlemelisiniz. Aman, çocuğumu özel okula göndereyim gerisi kendiliğinden gelecektir düşüncesi yanlış bir düşünce tarzıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉