• PAYLAŞ

Yüksek Kolesterol ve Neden Olduğu Sağlık Sorunları Nelerdir?

  • 20/07/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 544 görüntüleme

Vücudumuzda çok sayıda madde bulunmaktadır. Onlardan birisi de kolesterol maddesidir. Günümüzde bunu çok tehlikeli bir madde olarak da görsek aslında doğduğumuz andan ölümümüze kadar vücudumuzda olan bir maddedir. Kolesterolün vücudumuzda ki görevi yağ sindirimi sağlama görevine sahip olan hormonlarımıza D vitamini üretimine ve mide asidine yardımcı olmasıdır. Bu taraftan bakarsak kolesterol vücudumuzun için kötü bir madde değildir. Aynı zamanda bu tek başına bir hastalık da değildir. Ancak günümüzde bunu tek başına bir hastalık olarak kabul ettiğimiz gerçeğini de unutmamalıyız. Kolesterol maddesi vücudumuza kimin zaman faydalı kimisi zaman ise zararlıdır. Hangi durumda zarar veriyor hangi durumda zarar vermiyor bizim vücudumuzda bulunan kolesterol tipine göre farklılık gösterecektir. LDL ve HDL isimleri ile bilinen iki farklı kolesterol tipi bulunmaktadır. Bunların tipine göre hastalık oluşturup oluşturmayacakları da ortaya çıkarılmaktadır. Önce bu tipler hakkında bilgi verelim.

High-density lipoprotein – HDL, yani yüksek yoğunluğa sahip protein anlamına gelmektedir. Bunlar kolesterol maddelerinin atardamar plakasının üzerine birikmesine engel olmaktadır. Bu kolesterol tipi bununla birlikte bizlerde kalp hastalıklarının oluşmasına engel olmaktadır. Bu açıdan baktığımızda HDL tipi kolesterol bizler için iyidir.

Low-density lipoprotein – LDL, yani düşük yoğunluğa sahip lipoprotein anlıma gelmektedir. Bu halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinmektedir. Bu kan damarlarımızın arasında dolaşmaktadır ve bazı durumlarda damarlarımızın daralmasına neden olabilmektedir. Eğer bu damarlar beynimizin etrafında bulunanlardan birisiyse damarın tıkanması sonucunda pıhtı oluşabilir inme ve kalp krizi gibi sorunların yaşanmasına neden olabilecektir. Kısaca bizler için hayati öneme sahip bir soruna neden olabilir.

LDL yani kötü huylu kolesterol daha çok yüksek yağ oranına sahip olan besinler tükettiğimizde artış göstermektedir. Buna doktorlar yüksek kolesterol olarak tanımlarlar ya da hiperkolesterolemi de diyebilirler. HDL seviyesinin azaltması bununla birlikte LDL seviyesinin yükselmesi de kan damarların da yağ birikmesine neden olabilir. Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde olmasını engellediği için beyin de ve kalp bölgesinde tehlikeli durumların yaşanmasına neden olabilir.

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Bu sorunun tam olarak gözle görülebilir bir belirtisi bulunmamaktadır. Bu da yüksek kolesterol sorununu daha tehlikeli bir hale getirmektedir. Aşırı bir seviyede olduğunda kalp krizi ve inme gibi büyük ölçekli sorunlara neden olmaktadır. Bu durumların oluşması için kan dolaşımında önemli bir role sahip olan ana arterlerde plak oluşması gerekmektedir. Bunlara yakalanmamak için semptomları üzerinde durmalısınız. Bunun için kan testi yapılmaktadır. Normal bir insanda 20 yaş üzeri kabul ederek 2400 mg kilo başına kolesterol bulunmalıdır. Düzenli olarak bir kolesterol testi yaparak bunlar için yaşanacak sorunlara önceden önlem alabilirsiniz. 240 değeri üst sınır değerli olarak kabul edilmektedir. LDL sınırları 130-159 arasındadır. HDL, 40’ın altında olursa fakir olarak kabul edilmektedir.

Yüksek Kolesterol ’ün Neden Olduğu Sağlık Sorunları

Kolesterol’ün bizim için sebep olduğu bazı sağlık sorunları vardır. Bunların oluşmasında yukarıda anlattığımız nedenlerin önemi büyüktür. Kan damarlarının tıkanması, plak oluşması, pıhtı atılması bunlar arasında sayılabilir. Kolesterol nedeniyle görülebilecek bazı sağlık sorunları hakkında bilgi verelim. Kalp hastalıkları, inme yaşanması, kalp krizi, periferik arter hastalıkları kolesterol yüzünden oluşan hastalıkların arasında sayılabilir. Bunların bazıları diğer hastalıkların da oluşmasına neden olurken bazıları ise kendi başlarına önemli bir soruna neden olmaktadır. Yüksek kolesterolden kurtulmak için iyi bir yaşam tarzını tercih etmeniz faydalı olacaktır. Aynı zamanda düzenli olarak kolesterol düzeyini testlerle kontrol etmelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉