• PAYLAŞ

Para biriktirmek için nasıl düşünmek gerekiyor?

  • 04/09/2016 - 15:20
  • 0 Yorum
  • 866 görüntüleme

Para biriktirmek günümüzde en zor yapılan faaliyetlerden birisidir. Gelirinizin bununla bir ilgisi bulunmamaktadır. Çünkü insanlar gelirleri ne kadar artarsa o kadar rahat bir şekilde harcama yapmaktadır. İnsanlar genellikle gelirim o kadar yüksek olursa para biriktirmekte sıkıntı yaşamam şeklinde görüş bildirseler de yapılan araştırmaların ışığında insanların gelirleri ile birlikte harcama limitlerini de arttırdıkları ortaya çıkmıştır.

Para biriktirme konusunda en önemli nokta düşünce yapısında geçmektedir. İnsan para biriktirmek için ilk olarak düşünce yapısını değiştirmesi gerektiğini öğrendiği zaman bu amacını gerçekleştirmek için harekete geçebilir. Peki, birikim yapmak için nasıl düşünmek gerekiyor. Şimdi maddeler halinde bu konuyu açıklamaya çalışalım.

Birikim yapmak sizin için neden önemlidir

Birikim yapmak için ilk kendinizi sormanız gereken soru budur. Bu sorunun cevabında kendinizi tatmin edecek bir cevap bulduğunuz andan itibaren birikim yapmak sizin için çok kolay olacaktır. Bu soruya cevap olarak yarınımı ya da bugünümü güvence altına almak, yeni bir araba almak ya da kiracıysanız ev almak verilebilecek cevaplar arasındadır. İhtiyacınız olmayan bir harcama yaparken bunun düşünmeniz kararınızı sorgulamanıza yardımcı olacaktır.

hizli-para-biriktirme-yollari

Sorumlulukların farkında olmak

İnsanlar kendi paralarını yönetme konusunda çoğu zaman çok hoyrat bir şekilde davranabiliyor. Uzun seneler genellikle harçlık alarak yaşayan kişilerin kendi paralarını kazanmaları ile birlikte borç batağına sürüklendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun için önlem almak gerekmektedir. Yapılması gereken bütçe planı oluşturmaktadır. İhtiyacınızdan fazlasını almamak için alışverişe çıkmadan önce bir liste yapmak çok önemlidir. Çünkü alışveriş merkezlerinde ihtiyacınız olmasa dahi ellerinde bulunan ürünleri size satmak için çok ilginç satış teknikleri uygulanmaktadır. Unutmamanız gereken en önemli noktaysa paranın hiçbir zaman kendi kendini yönetemeyeceği olmasıdır.

Para biriktirmek için kendinize kısa ya da uzun vadeli hedefler koymalısınız. Örneğin 6 ay içinde en az 5 bin TL birikim yapacağım. Ya da 1 sene sonra arabamın bir üst modelini almak istiyorum gibi hedefler para biriktirmenize yardımcı olacaktır. Eğer hedeflerinizden birisini dahi gerçekleştirmeniz halinde artık sizin için para biriktirmek sorun olmayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉