• PAYLAŞ

Kışın Banyo Nasıl Isıtılır?

  • 04/09/2016 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 1189 görüntüleme

Kış ayları geldiğinde insanların en büyük korkularından birisi soğuk banyoya girmektir. Bunun için eski zamanlarda banyolarda soba yakılırdı. Günümüzde Anadolu’nun birçok yerinde soba yakılmaya devam etmektedir. Ancak büyük şehirlerde bu uygulama yerini farklı şekillerde sıcak su ısıtma yöntemlerine bıraktığı için banyo ısıtması genellikle sorun olmaktadır. Banyo’ya ilk girdiğiniz anda sıcak suyun altından kendinizi bulmak için büyük bir caba harcarız. O nedenle fazla banyo keyfi yapamadan kısa sürede banyodan çıkmak durumunda kalırız. Biz bu konuda siz girmeden önce banyoyu ısıtabileceğiniz yöntemleri sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu sayede banyonuzu rahat bir şekilde yapabileceksiniz.

İlk olarak banyonuzu ısıtmak için yapmanız gereken banyoda yaşanan ısı kaybının en az indirilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde ısının daha yüksekte uzun süre kalması sağlanacaktır. Banyonuzda pencere bulunuyorsa oralar gözden geçirilmeli, bir boşluk bulunuyorsa ısı kaybına neden olmaması için kapatılması gerekiyor. Banyolarda ısı kaybı genellikle fayanslardan kaynaklanmaktadır. Buralar suyun değmeyeceği fayansların üzerine paspas ile kapatılması gerekmektedir.

banyoyu-isitmak

Günümüzde inşaat sektörünün kendini hızlı bir şekilde geliştirilmesi ile birlikte banyoda ısı kayıplarının önlenmesi için en çok tercih edilen uygulama havlupan’dır. Bu araçlar genellikle ıslak bir şekilde bulunan havluların ısıtılması için kullanılmaktadır. Bu araçlar aynı zamanda radyatör olarak görev yaptığı için banyonun ısıtılması içinde kullanılmaktadır. Havlupanlar banyoların ısıtılması için çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Bunun için banyoya girmeden önce havlupanların açılması ile birlikte ortam sıcaklığının yukarı çıkması sağlanabilir.

Havlupan haricinde banyonuzu ısıtmak için ısıtıcı lambalardan da çok rahat bir şekilde yararlanabilirsiniz. İnfrared ve kızılötesi olarak da bilinen bu ısıtıcı lambaların kullanımı çok basittir. Günümüzde ufo olarak isimlendirilen ısıtıcıları kast ettiğimizi mutlak anlamışsınızdır. Ancak bu ısıtıcı tercihi cebiniz için biraz tuzlu olabilir. Çünkü ısınmak ve ortama ısı yaymak için elektrik tüketimleri çok fazla olabilmektedir.

Bu yöntemlerden hiçbirini kullanamazsanız en etkili yöntem özellikle küçük banyolar için sıcak suyun açılarak buharı ile ortamın ısıtılması olacaktır. Suyun boşa gitmemesi için akan sıcak suyun bir kapa alınmasına dikkat edilmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉