• PAYLAŞ

Pc Kasamı Sıcaktan Nasıl Korurum ?

  • 19/06/2016 - 13:55
  • 0 Yorum
  • 885 görüntüleme

Yaz aylarının başlamasıyla beraber aslım da bilgisayar kasalarımızda ısınmaya bundan kaynaklı da performans düşüklüğü yaşamaya başlayacaktır. Bilgisayar kasaları tamamen içerisindeki sistemin doğru orantılı olarak ısısının kontrol edilmesi ile çalışır önemli ısı artışları donanımımıza beklediğimizden çok daha büyük hasarlar verebilir bunların başında : Ana kart yanması, işlemci yanması ve sistem çökmesi olarak ana başlıklar olarak sayabiliriz.

Pc Kasamı Sıcaktan Nasıl KorurumPc Kasamı Sıcaktan Nasıl Korurum kapak

Donanımımızın nasıl ısındığı sorusuna en basit cevap enerji tüketen her dananım doğal ısıya maruz kalarak çalışmaktadır, özellikle bilgisayarımızın bazı parçaları diğerlerine göre çok daha fazla ısınır bunların başın da ekran kartı ve işlemci gelir bilgisayarınızda ki tüm yük bunların sırtındadır desek tam yerin de olur. Bilgisayar başında uzun zaman geçirenlerin ısı problemi yaşamaları çok üstün bir hava soğutma sistemine sahip değilse kaçınılmazdır. Bilgisayar donanımları için artık yeni su soğutmalı sistemler üretilmiş olsa da bir çok bütçeye göre biraz pahalı gelmekte olduğu için gene olarak hava soğutmalı sistemler kullanılmaktadır. Hava soğutmalı sistemlerde ısınmaları önlemek için bir püf nokta şunlardır;

★  Bilgisayar kasamızın içindeki donanımın kablolarına çok diikat etmeliyiz soğutma fanlarının hava akışını engelleyecek şekil de asla durmamalıdırlar. Kablolar yanlış şekilde dizildiyse kasa içerisinde beklenmedik ani sıcak artışlarına neden olurlar.

★ Bilgisayar kasamızın içindeki fanların en büyük düşmanı kesinlikle tozdur. Kasa içerisindeki fanların üzerinde biriken tozlar fanın pervanesinin normal den daha yavaş dönmesine bu da yeterli hava akışını sağlayamamasına neden olur bununla da beraber kasa içerisinde sıcaklık artar.

★ Bilgisayar kasamızın içinde ki fanlar belli bir düzeni içinde çalışır  işlemci ve ekran kartı üzerinde çalışan fanlar havayı kasanın üstündeki fanlara doğru iter kasa üzerindeki fanlarda sıcak havayı dışarı atar eyer bu fanlardan bir tanesi düzgün çalışmıyorsa bu sistem sekteye uğrar ve sıcaklık artışı başlar.

★ Bilgisayar kasamız hakkın da en yanlış bilenen konu kasamız ısındığın da kapağını açmak ve onu açık bırakmaktır bu tam aksine kasa içindeki hava akışına engel olacak hem de ısı artışına neden olacaktır. Kasamızın kapağı her zaman kapalı olmalı sıcaklık artışının yanı sıra kasa kapağının açık olması bir çok donanımımızın tozla kaplanmasına neden olacak  buda ısı artışının devamını sağlayacaktır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉