• PAYLAŞ

Romatizmal Hastalık Nedir ve Hastalıkla Nasıl Yaşanır ?

  • 29/10/2016 - 16:33
  • 0 Yorum
  • 868 görüntüleme

Romatizmal Hastalık Nedir ve Hastalıkla Nasıl Yaşanır ?

Romatizmal Hastalık Nedir?

Romatizmal hastalıklar, eklemlerde inflamasyon diğer bir anlatımla iltihap;  şişlik, hareket güçlüğü, ağrı, genel vücut ağrısı, ateş, halsizlik, genel durum bozukluğu gibi bir çok farklı yakınmalara sebep olabilen hastalıklardan oluşan bir gruba tıb dilinde verilen addır. Bu hastalık grubu, aynı zamanda gün içerisinde aktivitelerin yapılmasını zorlaştırır. Romotizmal hastalıkların günümüzde 100’den fazla farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları örnek vermek gerekirse romotoid artrit, osteoporoz, gut, osteoartrit, sistemik lupus eritematoz, fibromyalji ve skleroderma’dır.romatizmal-hastalik-nedir-ve-hastalikla-nasil-yasanir-1

Belirtiler tam olarak hastalıktan hastalığa değişiklik göstersede, tüm bu hastalıklar, kaslar, eklemler, kemikler ve tendonları içeren, kas-iskelet sistemini doğrudan etkilemektedir. Bazı bireylerde ise iç organlar da bu romotizmal hastalığın bir parçası olarak tutulabilmesi mümkündür.

Romatizma doktorunuz yada yardımcı sağlık çalışanları bunları açmak gerekirse fizyoterapist, romatizma hemşiresi gibi, aşağıda açıkladığımız  önerileri ve aynı zaman da aktiviteleri yerine getirmek, hayat kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

-Hastalığınızı kontrol altına tuta, size en uygun olan ilaç tedavisi ve bu ilaçların yan etkilerinin takibi. Bu sadece romatoloji doktoru ve bunun yanı sıra sizin bireyle uygun olan iletişimle sağlanabilir.

romatizmal-hastalik-nedir-ve-hastalikla-nasil-yasanir-2

-Doğru olarak uygulanan egzersiz programları

-Kendinizi sıkmamak rahatlamak ve ağrıyı kontrol etmek

-Eklem yerlerinizi korumak

-Dinlenmenizi ve aktivite zamanlarınızı dengelemek

-Doğru beslenme ve ağırlık kontrolü en önemlisi ise ideal kiloyu korumak

-Günlük stresi kontrol altında tutmak. Kronik olan bir hastalığın getirmiş olduğu sorunlarla yaşamayı öğrenmek, öğrenilmediği durumlarda çoğunluk olarak ankisiyete ve depresyonu da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple, romatoloji hastaları, genel olarak psikiyatri desteğine ihtiyaç duymaktadırlar.

romatizmal-hastalik-nedir-ve-hastalikla-nasil-yasanir-4

Romotizmal hastalığın olmasına rağmen, doğru tedavi ile beraber mutlu ve üretken bir hayat sürdürmek kesinlikle mümkündür. Etkisi kanıtlanmış olan birçok ilaç ve bunun yanı sıra sağlık uzmanları bulunmaktadır. Fakat ilk adım, bireylerin hayatını ve durumunu kontrolü altın da tutmasıdır. Bunu sağlama ise, yeterli miktarda yapılan egzersiz, dinlenme ve aynı zaman da sağlıklı beslenmeyle sağlanabilir. Bunların dışında, hastalık konusunda doğru bilgilere sahip olunması, bu hastalığı aşmak için bireylere son derece yardımcı olacaktır.

romatizmal-hastalik-nedir-ve-hastalikla-nasil-yasanir-3

-Ülkemizde her cinsiyetten ve yaştan kişi, artrit yada  benzer olan hastalıklara sahiptir. Hastalıkla  ilgili sosyal paylaşım sitelerinde araştırma yaparak, benzer sorunlar yaşayan bireylerle iletişime geçebilir yada onların çabalarını gözlemlenebilir.

-Günümüzde birçok romatizma hastalığı kroniktir. Genel olarak asla tamamen yok olmazlar.

-Yaşanan durumu tamamen ortadan kaldıran bir çözüm bulunmasa da, hemen her hastalığa uygun bir tedavi yöntemi mevcuttur.

-Romatizmal hastalıkları bulunan birçok birey, her geçen yıl biraz daha mutlu ve tatmin edici hayatlar sürdürmeye devam etmektedir.

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉