• PAYLAŞ

Rutubet sorunu nasıl giderilir?

  • 22/08/2016 - 13:52
  • 0 Yorum
  • 869 görüntüleme

Evlerimizde mutlaka belirli zaman aralığında rutubet sorunu yaşamış olabiliriz. Günümüzde özellikle denizin kenarında olan şehirlerde rutubet en büyük problemlerin başında gelmektedir. Bu can sıkıcı sorunun ortadan kalkması ve tekrarlamaması için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemler sayesinde hayatınızı zehre çeviren rutubetten tamamıyla kurtulmuş olacaksınız.

Rutubetin oluşumu havadaki nemin, soğuk zeminlerde değişime uğrayarak sıvı hale gelmesi ile oluşmaktadır. Ya da bulunan yerine dışından iç yüzeye su geçmesi ile oluşmaktadır. Bu durumlar nemli ve ıslak yüzeylerin etrafında rutubetin oluşması ile olmaktadır. Bu durumun oluşmasına ise küf mantarları neden olmaktadır. Bu rutubetli durum hem eşyaların zarar görmesine neden olmaktadır. Hem de insan sağlığını tehdit etmektedir.

rutubet-nasil-giderilir

Peki, rutubet nasıl giderilir. Bunu maddeler halinde yazarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle rutubetin olduğu duvarlar incelenmelidir. Rutubete neden olabilecek çatlaklar ya da delikler incelenerek gerektiği şekilde kapatılması gerekmektedir. Rutubetin çok yoğun olduğu evlerde bu durumu düzeltmek için en etkili yöntem evlerin etrafına ısı yalıtımının yaptırılması olacaktır. Bunun için dış cephe mantolama, iç cephe mantolama, dekoratif yalıtım kaplanması gibi uygulamalar eve uygulanarak ısı kaybının en aza indirilmesi gerekmektedir. Bu sayede ortamda ki soğuma kontrol edilebilecektir.

Eğer daha önceden rutubetin önlenmesi için yapılan bir mantolama varsa ve hala rutubet devam ederse bu mantolamanın içinde bulunan hataların kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu hatalar düzeltildiğinde rutubet kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Evin içinde rutubetin oluşmasına en büyük engel banyolardır. Bu nedenle düzenli olarak banyo dışında kalan diğer odaların havalandırılması gerekmektedir. Bu sayede evde oluşabilecek rutubetin önüne geçilebilir. Eğer bir odada rutubetin başlangıcının belirtileri görülürse bunun için nem alıcı cihazlar ve klimalardan yararlanılarak bu durumun önüne geçilebilir.

Eğer evinizde anlayamadığınız bir nedenden ötürü rutubet oluşumun olacağını tahmin ediyorsanız bunun için basit önlemler alabilirsiniz. Bu basit önlem rutubet oluşacağını tahmin ettiğiniz bölgeyi çamaşır suyu ya da sirke ile silmeniz gerekmektedir. Bu işlem rutubet oluşumunun önüne geçecektir ve evin sağlıklı bir şekilde kalmasına yardım edecektir.

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉