• PAYLAŞ

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

  • 20/08/2016 - 15:20
  • 0 Yorum
  • 1323 görüntüleme

Ekonomi içerisinde çok sayıda dolandırıcılık oluyor. Bunların en başında para sahteciliği gelmektedir. Mutlaka başınıza sahte para ile ilgili bir hadise gelmiştir. Bu küçük miktarda olursa insanların canını çok sıkmasa dahi miktar büyüdükçe ya da sahte olan banknot büyükse sorun o zaman daha büyük olabiliyor. Gün içinde insanlar tarafından sıklıkla kullanıldığı için çoğu zaman sahte olabileceği fikri aklımıza gelmemektedir. Sahte para fikri genellikle tek büyük bir banknot verildiğinde ya da yüklü bir miktarda para elimize geçtiği zaman gelmektedir. Sahte paralarının içinde yabancı paraların yeri azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle doların sahtesi dünya piyasalarında insanların sıklıkla canını yakmaktadır.

Doların en çok sahte para basılan ülke parası olduğunu söylesek kimse hayır demeyecektir. Dünya üzerinde en çok kullanılan para birimi olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, sahte dolar nasıl anlaşılır. Evet, bildiğin gibi sahte para tespit etme makineleri bulunuyor. Ancak biz bu makineleri yanımızda taşıyamıyoruz. Onun için fiziksel olarak elimize aldığımız paranın sahte olup olmadığının farkına varmamız gerekiyor. Bunun için detaylara dikkat etmeliyiz.

sahte-dolar-nasil-anlasilir

Sahte olan dolarda kullanılan kâğıt gerçeğine göre fazla kaygan değildir. Sahte olduğu için maliyeti azaltmak nedeniyle daha ince kâğıtlar kullanılmaktadır. Parmaklarınızı eğer kağıt üzerinde kolayca kayıyorsa o para sahte değildir. Dolar üzerinde bulunan grafik ve yazıların kalitesi gerçek olanlarda daha yüksektir. Sahte parada genellikle soluk bir ton vardır. Hatalar sahte parada daha net bir şekilde olmaktadır.

Dolar üzerinde dikey ve ince bir şerit bulunmaktadır. Sahte paralarda bu şerit orijinalı gibi yapılamamaktadır. Bu filigranın üzerinde doların miktarı ve USA yazmaktadır. Gerçeğin de bu yazıları bulamayacaksınız. Bu da paranın sahte olduğunun göstergesidir. Özellikle 10,20 ve 50 doların ön yüzünün sağ tarafında bir boşluk bulunur. Bu boşluk kâğıdın inceltilmesi için kullanılan bir filigran içermektedir. Bu sahte dolarlarda yer almamaktadır. Gerçek parada ortada bulunan portrenin etrafında bulunan çizgiler düzgündür. Ancak sahte parada bu çizgiler ya düzgün değildir ya da tam net değildir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : , ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉