• PAYLAŞ

Sahte WhatsApp Uygulaması

  • 14/07/2016 - 14:06
  • 0 Yorum
  • 763 görüntüleme

Son zamanlarda çok sık rastlayama başladığımız Android telefonlara hacker saldırılarına bir yenisi daha eklendi. Hacker’ların Android kullanıcılarının ele geçeribilmek için yeni bir yöntem olarak, WhatsApp, Uber ve Google Play gibi popüler uygulamaların ara yüzlerini kopyalayarak kullanıcıları kandırdığı ortaya çıktı. Popüler uygulamaların taklit yazılımlarının şu ana kadar, İtalya, Danimarka ve Almanya’daki Android kullanıcılarını hedef aldığı ve yayılmaya devam ettiği belirtiliyor.

Sahte-WhatsApp

Alının da olukça uzman güvenlik firması FireEye tarafından tespit edilip ortaya çıkarılan bu zararlı yazılımların farklı versiyonlarla birlikte hızla  yayıldığı ifade ediliyor. Geçtiğimiz Şubat ayından bu yana yapılan araştırmalarda FireEye tarafından tespit edilen aynı tekniği kullanarak Avrupa’daki Android kullanıcılarını hedefleyen 55 adet  farklı zararlı yazılım tespit edildi. Zararlı yazılımlar, hacker’lar tarafından SMS aracılığıyla gönderilen bağlantılarla kullanıcılara yollanarak yayılması sağlanıyor.

Kopya tasarıma sahip olan bu yazılımların daha eski versiyonlarının tamamen  bankacılık uygulamalarını hedef aldığını belirten uzmanlar, yeni versiyonların  farklı bir yol izleyerek WhatsApp, Uber ve Google Play’in de aralarında bulunduğu popüler uygulamaların ara yüzlerini birebir olarak kopyalayarak yararlandığını açıkladılar. Android kullanıcıları bu uygulamalarda da farkında olmadan tıpkı bankacılık uygulamalarında olduğu gibi tüm bilgilerini farkında olmadan sıkça paylaşabiliyor.

Kopyalanmış tasarımlı sahte yazılımın takip edilerek şimdiye kadar iletişime geçtiği sunucuların ve yer aldığı ülkeler ise : Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya ve Hollanda. Takip altına alınmaya çalışılan uygulamaların kullanıcıların dikkatsizliği nedeni ile çok hızlı yayıldığını dile getiren uzmanlar tavsiye olarak, her zaman bir uygulama indirmek istediklerinde uygulamaları gerçek Google Play mağazasından indirdiklerinden emin olsunlar ve Google Play dışında farklı kaynaklardan hiçbir uygulama indirmeyin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉