• PAYLAŞ

Sanal Gerçeklik Gözlüğü

  • 02/07/2016 - 22:20
  • 0 Yorum
  • 1019 görüntüleme

indir (11)

Gün geçmiyor ki teknoloji dünyasında bir yenilik daha kendini göstermesin. İzlenilen görüntüyü gerçek gibi hissedebileceğiniz, sanal dünya ile gerçek dünyayı buluşturan bir yenilik var; “sanal gerçeklik gözlüğü”. Son dönemde adını sıkça duyuyoruz. Popülerliği ise günden güne artıyor. Eğer siz de teknolojiyi takip ediyor ya da sosyal medya kullanıyorsanız, bu gözlüklerin varlığını çoktan duymuşsunuzdur. Adını hemen hepimiz duyduk ancak ne olduğunu tam olarak biliyor muyuz? Survivor izliyorsanız, sanal gerçeklik gözlüğünün ne olduğunu az çok biliyorsunuz. Ödülü kazanan yarışmacılar bu gözlük sayesinde basket maçı izlemiş, İstanbul boğazında keyifli tur yapmışlardı. Aslında 3 boyutlu sinema deneyiminden aşina olduğumuz bir görüntü bu.

Oynadığınız oyunun içindeymiş gibi hissetmek ya da bir film sahnesinin tam da ortasında olduğunuzu hissetmek kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? İşte sanal gerçeklik gözlüğü, tam olarak bunu vaat ediyor. Artık bir yeri görmek için buradan uçağa binip gitmenize gerek yok. Gerçek ama sanal bir yolculuk ile gözlüğünüzü takın ve gitmek istediğiniz yerde gezmenin keyfini evinizde çıkarın. Özellikle oyun ya da film için bu gözlükler şimdiden büyük ilgi görüyor. Oyun tutkunları ve sinema severler için gerçekten de büyük bir keşif. Bu aparat için oyun sektörünün yeni gözdesi diyebiliriz. Playstation başta olmak üzere Sony de sanal gerçeklik gözlüğü ile ilgili çalışmalar ve ortaklıklar yürütüyor.

Cardboard VR gözlük olarak da bilinen bu aparat, 360 derece videoların yaygınlaşmasını sağlayacak bir yenilik gibi görünüyor. Piyasaya çıktığı ilk günden bu yana büyük ilgi gören ve birçok marka için de önemli bir pazarlama aracına dönüşen sanal gerçeklik gözlüğü, ilk denemede bile ilgi çekmeyi başarıyor. Ancak dikkat, bu gözlüğü ilk kez kullandığınızda dengede durmakta biraz zorlanabilirsiniz. Aslında bu da bu sanal gözlüklerin ne kadar gerçekçi deneyimler yaşattığını gösteriyor. IOS ve Android işletim sistemli telefonlar için de artık 360 derece video deneyimi çok uzak görünmüyor. Telefonunuz ile eşleştireceğiniz sanal gerçeklik gözlüğünüz ile, evinizde, oturduğunuz yerde, bambaşka bir yerde gibi hissedebilir, oyunun sanal dünyasının tam da ortasında durabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉