• PAYLAŞ

Selülit Oluşumunu Önlemek İçin Organik Tedaviler Nelerdir ?

  • 24/11/2016 - 11:56
  • 0 Yorum
  • 1781 görüntüleme

Selülit Oluşumunu Önlemek İçin Organik Tedaviler Nelerdir ?

Selülit Nedir ve Neden Selülit Oluşur ?

Vücutta deri altında yağ hücrelerinin büyümesi ve bununla beraber kan sistemini basınç yapması sonucunda kan dolaşımı ve metabolizma yavaşlar. Oluşan bu durum hücreler arası bağ dokusunun azalmasına neden olur ve  karın bölgesi, kolun arka kısmı, kalça, basen ve bacaklar üzerinde portakal kabuğu görünümüne benzer oluşumlar selülit ‘in meydana gelmesine neden olur. Selülit sadece diyet ve egzersiz yapılarak önlenebilir.

Selülit tam olarak vücutta yakılması gereken fazla yağlardan kaynaklanmaktadır. Yanlış beslenme, hormonal bozukluklar, kötü fiziksel duruş, az sıvı alımı, aşırı tuzlu tüketme, uzun süre bacak bacak üzerine atarak oturma, korunmasız güneşlenme, bazı ağrı kesiciler ve stres gibi faktörler sonucunda hücrelere yeteri kadar kan gitmemesi ve aynı zaman da hareketsiz yaşam selülit oluşumunda en önemli etkenler arasındadır.

selulit-olusumunu-onlemek-icin-organik-tedaviler-nelerdir

Selülitten Korunmanın Yolları Nelerdir ?

Selülitten kurtulmak için uygulanan bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Örnek olarak, masaj tedavisi, lazer tedavisi, yağ yakıcı yöntemler, maskeler ve bunların arasında en önemlisi ise egzersiz ve beslenme gibi yöntemler özellikle kadınların korkulu rüyası olan selülitten korunmanın ve kurtulmanın bilinen yöntemleri arasındadır. Ancak bunların dışında evde organik yollar ile yapılabilecek bazı öneriler ile selülitten korunmanın yolları bulunmaktadır.

Selülitten Korunmak İçin Uygulanacak Organik Tedaviler Nelerdir ?

Selülitten Korunmak İçin Ev yapımı Deniz Yosunu Maskesi Nasıl Yapılır ?

Ev yapımı olan deniz yosunu maskesi selülitten korunmak için önemli ve aynı zaman da son derece ucuz bir yöntemdir. Doğal olan ve cilt temizliği için kullanılan deniz yosunu, dolaşımı ve toksin atımını hızlandırmada büyük etki gösterir ve bu nedenle selülit oluşumu oldukça azalır. Toz haline getirilmiş olan deniz yosununu, misket limonu suyu, kil  ve bal ile karıştırıldıktan sonra maske halinde hazırlayarak cilt maskesi olarak uygulamak oldukça faydalı olan bir yöntemdir.

selulit-olusumunu-onlemek-icin-organik-tedaviler-nelerdir-1

Domates ve Domates Salçası Selülit Oluşumunu Önleyebilir Mi ? Domateste ve diğer kırmızı olan besinlerin bünyesinde bulunan likopen adlı madde insan vücudunda en yaygın bulunan karotenoiddir ve aynı zaman da en güçlü karotenoid antioksidanlardan bir tanesidir. Domates salçası ile domates yiyerek elde edilebilecek olandandaha fazla likopen alınır, bu nedenle yemekleri organik olan domates salçası ile yapmak likopen açısından oldukça etkili olur.

Likopen maddesinin cilt yaşlanmasının ve selülit oluşumunu önlemenin dışında, kanserler, kalp damar hastalıkları, kemik erimesi, diyabet, kısırlık ve prostat gibi hastalıkları önlemede son derece yardımcı olan bir maddedir.

Bol Su Tüketimi Selülit Oluşumunu Engeller Mi ? 

İnsan vücudunun tamamı büyük oranda sudan meydana gelmektedir. Yeni doğmuş olan bir bebeğin vücut ağırlığının % 75′ gibi bir oranı sudan oluşur iken, çocuklara bakıldığında %70 oranlarında, yetişkinler baz alındığında % 60 oranlarında, yaşlılarda ise bu oran % 50 gibi rakamlara iner. Su, insan vücudu içerisinde vitaminlerin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve aynı zaman da çözülmesini sağlar. Su, bunların dışında vücut sıcaklığının korunmasını ve buna ek olarak böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır.

selulit-olusumunu-onlemek-icin-organik-tedaviler-nelerdir-6

Su, vücutta derinin nemlenmesini sağlamasıyla toksinlerin atılmasında ve bununla beraber vücudun temizlenmesinde en temel görevi üstlenir. Su, vücutta tüm hücrelere besin ve oksijen taşır ve aynı zaman da besinlerin emilmesinde büyük yardımcıdır. İnsan beyninin % 75 gibi bir oranı sudur ve insan orta derecede susuz kaldığında baş ağrısına ve baş dönmesine sebep olur. İnsan vücudundaki kanın % 92’si sudan oluşur ve su nefes alabilmek için de gereklidir. Gün içerisinde 8 ile 10 bardak su içmek hidrate kalmayı ve bununla beraber cildin dolgunlaşmasına yardımcı olur aynı zamanda çukurlaşmalara engel olur.

Masaj Uygulamalarının Selüliti Önlemede Faydası Olur Mu ? 

Vücuda uygulanan masaj, vücut kasları üzerinde kaydırıcı olan ürünler kullanarak el veya alet kullanılarak yapılan, gevşetici, rahatlatıcı, kasları güçlendiren psikolojik ve fizyolojik etkilere sahip olan bilimsel uygulamalar arasındadır.

Selülitli olan bölgeye masaj uygulamanın yada bölgenin ısıtılmasının selüliti azaltacak etkilerinin olduğu bilinmektedir. Retinoid, betülinik asit, fitik asit, ksantin ve C vitamini, aromataz inhibitörleri yada anti – östrojenik maddeler ve ayrıca niasinamid içeren kremler ile masaj yapılması selülit oluşumunu azaltmakta oldukça etkili olduğu savunulmaktadır.

selulit-olusumunu-onlemek-icin-organik-tedaviler-nelerdir-3

Selülit Önlemek İçin Kullanılacak Organik Masaj Karışımları Nelerdir ?

1 kahve fincanı kadar susam yağı, 5 adet orta boy limonun suyu, 5 adet iyice dövülmüş aspirin, 1 çorba kaşığı kadar biberiye yağı, 1 çorba kaşığı kadar nane yağı, 1 çay kaşığı kadar kekik yağı birbirleriyle karıştırılır ve hazırlanan bu karışım ile selülitli olan bölgelere veya selülit oluşabilecek bölgelere en az haftada bir kez olmak şartıyla masaj yapılır. Uygulama sonrasında bir kalıp buz ile bu bölgelere masaj uygulaması yapılabilir.

Selülitli bölgeye masaj, genel olarak yukarıdan aşağıya doğru yapılması gerekir. 1 paket Türk kahvesi içerisine, aldığı kadar maden suyu ve bir çorba kaşığı kadar bal karışımını selülitli olan bölgelere haftada bir kez olmak şartıyla maske yapılması son derece faydalı olur. Bu karışımı varisi olmayan bireylerin uygulaması çok daha doğru olur.

selulit-olusumunu-onlemek-icin-organik-tedaviler-nelerdir-2

 

Selülit Oluşumunu Egzersiz Yapmak Önler Mi ? 

Egzersiz selülit tedavisinde en önemli yeri tutan uygulamadır. Vücutta dolaşımı arttırarak oluşan protein atıklarının atılmasını, vücuttaki yağların yakılmasını ve yanı zaman da kasların güçlenmesini sağlar. Bu nedenle selülit tedavisinde en geçerli olan yöntem sürekli olarak egzersiz yapmaktır.

selulit-olusumunu-onlemek-icin-organik-tedaviler-nelerdir-5

Selülit Oluşumunu Önleyecek Egzersiz Hareketleri Nelerdir ?

-Sırt üzeri yatar pozisyonda bacakları tek tek yukarı kaldırılır 10’ar tekrar şeklinde 3 defa yapılır.

-Yüz üzeri düz yatar pozisyonda kalça kaslarını sıkılarak 5 saniye beklenir ve sonra bırakılır.

-Yan yatılar pozisyonda alt bacak bükülür ve üstte olan bacak 45 derecelik açı ile kaldırılıp beş saniye belendikten sonra bırakılır.

-Sırt üzeri yatar pozisyonda ayak tabanları yerde olacak şekilde kalça yukarı doğru kaldırıp beş saniye beklendikten sonra bırakılır.

-Ayakta dik pozisyonda durularak parmak uçlarına basarak gövdeyi yukarı doğru yükseltme egzersizi 10 kez 3 defa tekrarlanır.

-Dik pozisyonda oturarak ayak tabanları yere basarak, bacakların arasına bir yastık konulur ve yastık bacaklar ile sıkılarak beş saniye beklenir ve sonrasında bırakılır.

Bütün bu önerdiğimiz egzersizleri 8 ile10 defa 3 kez tekrar yapmak son derece faydalıdır. Egzersiz yapmaya ilk başlandığı zaman 5 ile 10 gün biraz daha az tekrarlar yapılması ağrı çekmeyi önleyecektir. Sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle.

 

 

 

 

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉