• PAYLAŞ

Siber Saldırı Nedir? Siber Saldırı Nasıl Yapılır?

  • 13/06/2017 - 14:00
  • 0 Yorum
  • 1000 görüntüleme

Günümüzde günlük işlerimizin tamamı neredeyse internet üzerinden yapılmaktadır. Bu da beraberinde bazı tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bazı kötü niyetli bilgisayar kullanıcıları insanların ve kurumların özel bilgilerine ulaşmak için çok farklı yöntemler kullanarak saldırı da bulunmaktadır. Tabi bu saldırının nasıl yapıldığını anlamak bilgisayar üzerinden sadece sosyal paylaşım sitelerine girenler açısından çok zordur. Bunu anlayabilmek için az çok bilgisayarın sayılardan oluşan dilinden almanız gerekiyor. Tabi en üst seviyede bunu anlamak sizin de kötü niyetli bir bilgisayar kullanıcısı yani hacker olmanızı beraberinde getirmez. Hackerlar iki tüye ayrılmaktadır.

İyi niyetli olanlar ve kötü niyetli olanlar olarak bunları basitçe ayırabilirsiniz. İyi niyetli olanlar bilgisayarlar da ve sistemlerde buldukları açıkları gerekli mercilere haber vererek bunlara dikkat edilmesi gerektiği konusunda onları uyarmayı tercih ederler. Bunun karşılığı olarak da o şirketlerden belirli bir düzeyde hediye beklentisi içerisinde bulunurlar. Temel olarak iyi niyetli olanlarda kötü niyetli olanlarda aynı yolu izlerler. Ancak bu bilgileri elde etme kabiliyetine sahip olanlar ise bunu bildirmek yerine kendi çıkarları için kullanmayı tercih ederler. Bunu tek başına yapanların yanında bir ekip olarak hareket ederek saldırı gerçekleştirenlerde bulunmaktadır. Güvenlik önlemleri ne kadar üst düzeyde olursa olsun saldırı da o kadar yüksek bir şekilde yapılmaktadır.

Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırı çok kapsamlı bir şekilde yapılan saldırılara verilen isimdir. Bir grup bilgisayar korsanı tarafından belirli bir internet sitesine, uygulamaya ve binlerce üyesi olan siteme yapılan saldırıya verilen isimdir. Dünya üzerinde anlık olarak binlerce saldırı gerçekleştirilmektedir. Tabi yüksek güvenlik önlemine sahip olan şirketler bunlar ile nasıl başa çıkacaklarını çok iyi bilmektedir.  O nedenle de kullanıcılar bu saldırıların farkına dahi varmadan karşı hamle yapılmaktadır. Bu konuda en büyük siber saldırılardan birisi teknoloji devi Apple’ın sunmuş olduğu İCloud hesaplarına yapılmıştır. Birçok ünlü ismin çıplak fotoğrafları bu nedenle ortaya çıkarılmıştır. Sizlere küçük bir tavsiyemiz online dünya içerisinde ya da bilgisayarınızın içerisinde diğer insanları bir şekilde ulaşabilecekleri içeriklerinizi saklamaktan vazgeçin. Bunları harici bir bellekte saklamak daha mantıklıdır.

Siber Saldırı Nasıl Yapılır?

Siber saldırının mantığını az çok anladıktan sonra bu saldırının nasıl yapılabileceği konusunda bazı ipuçları vermeye çalışalım. Öncelikle saldırının yapılacağı web sitesi, uygulama ve sistemin kesinlikle internete bağlı olması gerekiyor. Çünkü tüm saldırı bilgisayarlar üzerinden yapılacağı için bağlantı bu şekilde sağlanmaktadır. Bu konuda çok bilgili olan hacker grubu sitede ki açığı bulabilmek için çok farklı kod dizilimleri yazarak denemeler yapmaya başlarlar. Eğer siteye sızmak amaçsa çok dikkatli hareket ederek sinsice içeri girmeye çalışırlar. Ancak amaç sistemi çökertmekse saldırı aniden yapılmaya başlar ve sitenin sunucularının kaldırabileceğinden daha fazla trafik sisteme gönderilir. Tabi bunun yapılabilmesi için birkaç bilgisayar yeterli olmaz. Hazırlık daha önceden başlanır, sizin ve bizim gibi sabit bilgisayar kullanıcıların fark edemeyeceği virüsler öncelikle bilgisayarlara yüklenir. Bu indirmiş olduğumuz herhangi bir programın içerisinde olabilir. Kısaca sizde otomatik bir şekilde saldırıya destek vermiş olursunuz. Kısa süre içerisinde kaldırabileceklerinden fazla bir trafik akışının yaşanması ile birlikte site bir anda erişime kesilir. Tabi büyük şirketler için bu itibar kaybıdır. Saldırılar günümüzde daha çok önemli şirketlere ve devler kurumlarına yapılmaktadır. Amaç onları bir nebze de olsa kontrol etmek olacaktır. Günümüzde bu önemli bir suçtur tabi bu işlemi yapan bilgisayar hacker topluluğunu bulmak biraz daha zordur.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉