• PAYLAŞ

Halsizliğe İyi Gelecek Yiyecekler Nelerdir?

  • 13/06/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 650 görüntüleme

İnsanların özellikle 21. Yüzyıl ile birlikte yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi halsizliktir diyebiliriz. Bunlara kimisi tembellik olarak görse de insanlar halsizlik nedeniyle bir türlü kolayca yapabilecekleri bir işe bir konsantre olamazlar. Bunun için tavsiye edilen çok farklı yöntemler olsa da özellikle beslenmeye dikkat edilerek halsizlikten kısmen da olsa kurtulabilirsiniz. Tabi bunun için halsizliğe iyi gelecek olan yiyecekleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere halsizlikten kurtulmanız konusunda yardımcı olacak özel yiyecekler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu sayede daha rahat bir şekilde günlük işlerinizi halledebileceksiniz ve devamlılık sağlamış olacaksınız. Şimdi yazımızın konusu olan yiyecekleri ve faydalarını sıra ile sizler ile paylaşmaya çalışalım.

Proteini Bol Gıdalar

Protein genelde kas yaptırıcı olarak kullanılmaktadır. Tabi spor halsizliğin önlenmesi açısından bir yöntemdir. Ancak spordan sonra doğru besinleri almazsanız halsizliğiniz bir adım yukarı çıkacaktır. Protein insan vücudunun ihtiyacı olduğu enerjiyi sağlaması açısından önemlidir. Bu enerji ile birlikte istediğiniz her işe daha rahat bir şekilde motive olarak doğru bir şekilde hareket edebilirsiniz. Bu konuda yumurta, kırmızı et genelde tercih edilse de bunlarla birlikte daha sağlıklı oldukları kabul edilen fasulye ve beyaz et de düzenli olarak tüketilmelidir.

Karbonhidratlı Gıdalar

Vücudunuza yüksek enerji sağlamak istiyorsanız bu gıdalara yönelmelisiniz. Tabi bunları doğal yollardan almak daha sağlıklı bir tercihtir. Kepekli yiyecekler, tam tahıllı gıdalar ve nişastası bol ürünler halsizliğin önüne geçme konusunda size yardımcı olacaktır. Özellikle de spor öncesi bu gıdaların tüketilmesi daha yüksek bir performans sergilemeniz konusunda size gerekli enerjiyi sağlama konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca bu tür gıdalar kan şekerinin belirli bir seviyede korunması ve uyku bozukluklarının düzelmesine de yardımcı olacak.

Su Tüketmek

Ülkemizde düzenli olarak su tüketen insan sayısı tahmin edilenden azdır. Gerçekten üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeye göre suyu çok seven bir millet değiliz. Özellikle de içme konusunda etrafınızda ki insanlar dahil olmak üzere su tüketiminde belirli bir seviyenin altında olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu da halsizliğimizin belirli başlı nedenlerinden birisidir. Günlük tüketimde bir su bardağı ile en az 8 kez su tüketmemiz gerekmektedir. Sadece su ile gününüzü geçirmek istiyorsanız bitki çayları ve meyve suları da bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Önemli olan vücudumuzun günlük su ihtiyacınız bir şekilde karşılamaktadır.

Balık Tüketmek

Et ürünleri arasında ülkemizde tercih sırasında üçüncü sırada balık gelmektedir. Diğer et ürünleri sağlıksız demiyoruz ancak balığı da düzenli olarak tüketmek faydalı bir tercih olacaktır. Balık tüketimi vücudumuzda ki demir eksikliğinin giderilmesi için önemlidir. Demir eksikliğinin belirli bir seviyeye çıkması ise kansızlığa otomatik olarak neden olmaktadır. Balık ile birlikte yeşil sebzeler ve kırmızı et de balık ile birlikte vücudumuzun gerekli demir alımının sağlanması için faydalı olacaktır. O nedenle de buna dikkat edilmelidir.

Kuruyemiş

Ülkemizde düzenli olarak tüketilmektedir. Mutlaka anne ve babalarınızdan cebine biraz kuruyemiş al dediklerini duymuşsunuzdur. Bu gıda B ve C vitamini konusunda vücudumuz için gerekli miktarı sağlanmasında yardımcı olacaktır. Bu gıdaların hepsini bir anda almanızı tabi ki söylemiyoruz. Ancak öğünlerini ve aran öğünlerini düzenli bir şekilde bu düzene göre hazırlamanız genel anlamda halsizliği yenmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Tabi bununla birlikte günlük 20 dakika süren egzersiz programı uygulamakta halsizliği aşma konusunda insanlara yardımcı olmaktadır. Aşırı düzeyde halsizlik çekiyorsanız doktorunuza başvurmanız daha doğru olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉