• PAYLAŞ

Şirketlerin Halka Arzda Elde Ettikleri Faydalar Nelerdir?

  • 13/06/2017 - 16:00
  • 0 Yorum
  • 767 görüntüleme

Dünya üzerinde borsanın ortaya çıkması ile birlikte şirketler belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra halka arz gerçekleştiriyorlar. Burada ki amaç şirkete ek bir gelir kapısı sağlamak ve piyasada daha önemli bir konuma gelmeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda sürekli büyümeyi de gerçekleştirmek istenmektedir. Tabi bu halka arzlar sadece şirketlere değil aynı zamanda şirket sahiplerine de büyük servetler oluşturması konusunda yardımcı olmaktadır. Özellikle de son yıllarda şirketleri halka açmanın çok hızlı bir şekilde zengin olma konusunda ki katkısı tahmin edilenden faladır. Tabi şirketlerin halka arzının gerçekleştirme nedenleri sadece gelirlerini arttırmak değildir. Halka arzda şirketlere faydası dokunan etkinlikleri detaylı bir şekilde sizlere paylaşmaya çalışacağız.

Acil Paraya İhtiyaç Duyulduğunda

Eğer şirketin büyümek ya da bir açığını kapatmak için çok acil bir şekilde paraya ihtiyaç duyuyorsa bunu sağlamak için en doğru tercih halka arzın gerçekleştirilmesidir. Bu sayede şirket ayağında ki tikeni çıkarmakta ve daha hızlı bir şekilde büyümeyi sağlamaktadır. Elde edilen gelir bir kişinin sağlayabileceğinden daha yukarıda limitlere yükselebilmektedir. Bu da bankalar yerine bu şekilde ekstra bir sermaye sağlamanın daha doğru olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Genel itibariyle şirketler bu nedenle halka arz yolunu tercih etmektedir.

Şirketin Pazar Payını Arttırmak İçin Tercih Edilir

Diyelim ki teknoloji sektöründe bir şirketiniz var. Üretiminizden elde ettiğiniz gelir sizin şirketinizi pazarda belirli bir noktaya kadar yükseltebilir. Ancak arkadanız da onlarca kişinin desteklediği bir sermaye desteği olursa hem şirket değerinizi yükseltmiş olursunuz hem de daha çok gelir sahibi olma yolunda ilerleme kaydetmiş olursunuz. Elde edilen sermaye ile doğru yatırımların yapılması da pazarda bulunan diğer rakiplerle rekabet etme ve onları ekarte etme konusunda şirketinizin elini güçlendirecektir. Burada en önemli nokta doğru hamlelerin yapılmasıdır.

Şirketin Satılmaktan Kurtulmak İçin Yegane Yoldur

Sermayesi bir türlü yetmeyen şirket belirli bir kaos ortamından kurtulmak için pazarda bulunan daha güçlü bir firmaya satılmak yerine bu yöntem ile desteklemek daha doğru bir seçenektir. Bu sayede şirketinizi satmaktan otomatik olarak kurtulmuş oluyorsunuz. Satış gerçekleştirilirse elinizde ki tüm ipleri başkasına vermek zorunda kalırsınız. Ancak halka arz sonrasında gene tüm ipler sizin elinizde olacaktır. Şirketinizi istediğiniz şekilde yönlendirme fırsatına sahip olma şansınız daha yüksek olacaktır.

Birleşme Nedeniyle de Halka Arz Yapılabilir

Şirketinizi büyütmek için bir firma ile birleşme yolunu da tercih edebilirsiniz. Bu sayede iki farklı anlamda şirketinizi güçlendirmiş olursunuz. Birleşme yapıldığında pazar payları yüzde 5 olan iki şirket birleşerek yüzde 10’luk bir pay ortaya çıkarırlar. Bunları halka arz edilmesi ile ellerinde ki güç artacağı için rekabet konusunda rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başarabilirler. Sürdürülebilir bir ilerleme için bu yol dikkatli bir şekilde izlenmeli ve devamlılık sağlanmalıdır. Tabi bunda yöneticilerin alacakları kararlar şirketin ilerlemesi açısından çok önemli bir noktadır.

Zengin Olmak ve Farklı Alanlara Yatırım Yapmak

Şirketiniz sayesinde daha çok zengin olmak istiyorsanız halka arz tercih edilebilir. Tabi bununla birlikte şirketiniz açısından büyük bir fırsat olarak gördüğünüz ancak sermaye yetersizliği nedeniyle yatırım yapamadığınız bir durum için de halka arz yapılabilir. Elinize büyük bir sermaye geçeceği ve yapacağınız yatırımla bu sermayeyi fazlası ile karşılayacağınıza inanıyorsanız bu yöntem tercih edilebilir. Doğru yolda ilerlemeniz halinde çok kısa bir sürede bu halka arzdan elde ettiğiniz geliri ikiye katlayarak temettü ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉