• PAYLAŞ

Site Adresi Uzantıları ve Anlamları Nelerdir?

  • 15/06/2017 - 10:00
  • 0 Yorum
  • 1293 görüntüleme

Günlük İnternette sayısızca web siteyi ziyaret ediyoruz. Hepsinin bir alan adı var, peki web sitelerinin alan adından sonraki uzantılar ne anlama geliyor? İşte bu sorunun cevabını yazımızda sizlere aktaracağız. Uzantılarda her ülkenin kendine özgü polis teşkilatının, giriş sayfasının, eğitim sitelerinin ve diğer birçok unsurun uzantısı farklılık gösterebiliyor. Bizim ülkemizde de belli başlı bazı uzantılar yer alıyor. Bu yazımızı okuyarak uzantılar hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz ve güvenli İnternet sitelerini bundan sonra uzantılarından anlayabilirsiniz.

 

Site Adresi Uzantıları ve Anlamları Nelerdir?

.COM

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan uzantıdır. Web sitelerin %70’i bu uzantıyı kullanmaktadır, www.siteadı.com olarak sitelere giriş sağlayabilirsiniz.

.ORG

İnternet gezintilerimizde pek çok kez rastlayabileceğimiz bu uzantılı sitelerinin ortak özelliği kar amacı gütmemeleridir, yani herhangi bir reklam barındırmıyor olmaları ve insanlara sadece hizmet vermek için açılmış olmalarıdır, www.siteadı.org olarak bu sitelere giriş sağlayabilirsiniz.

.EDU

Ülkemizde genellikle üniversitelerin tercih etti alan adı uzantısıdır. Aynı şekilde bu eğitim kurumlarında eğitim gören gençler bu uzantılı mail adresleri alabilirler. Bu sitelere giriş sağlayabilmek için www.siteadı.edu.tr olarak kullanmanız gerekmektedir.

.GOV

Hükümet kurumlarının kullandığı alan adıdır. Bu sitelere güvenle ziyaret edebilir, bilgilerinizi paylaşabilirsiniz, www.siteadı.gov.tr olarak bu sitelere giriş sağlayabilirsiniz.

.NET

İnternet servis sunucularına verilen uzantıdır. ‘’.com’’ alan adından sonra en yaygın olarak kullanılan alan adıdır. Sitelere www.siteadı.net olarak giriş sağlayabilirsiniz.

İnternette sayısızca uzantı kullanılmaktadır ve her ülkenin kendine ait uzantıları bulunmaktadır. Bunların bir kısmını sayacak olursak bunlar şu şekildedir:

.aero : Hava endüstrisi tarafından kullanılır.

.asia : Asya ülkelerine ait alan adıdır.

.biz : İş ile ilgili konularda kullanılır.

.cat: Catalan dil ve kültürüne ait sitelerde kullanılır.

.coop: Kooperatifler tarafından kullanılır.

.info : information. Bilgi siteleri için kullanılır.

.int : Uluslararası organizasyonlar için ayrılmıştır.

.jobs : iş ve işçi ilanları veren siteler için hazırlanmıştır.

.mobi: Mobile. Cep telefonları için web sitesi yapımında kullanılır.

.museum : Müzeler için ayrılmıştır.

.name : Kişisel siteler için ayrılmıştır.

.pro : professional. meslek sahipleri için ayrılmıştır.

.tel : iletişim servisleri tarafından kullanılır. .

.travel : seyahat acenteleri ve seyahat hizmetleri için kullanılır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉