• PAYLAŞ

Siyatik Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • 01/09/2016 - 16:40
  • 0 Yorum
  • 1164 görüntüleme

Siyatik hastalığı temel olarak siyatik sinirinin hasar görmesi yada kasılı kalması sonucunda omurgadan bölgesinden başlayarak bacağa doğru uzanan ağrılı olan bir rahatsızlıktır. Ağrının kronik veya akut olmasına, rahatsızlığın ardında yatan sebeplere bağlı olarak siyatik hastalığının tedavisi için birçok farklı yöntem bulunur. Tedavi yöntemleri hastalığın oluşum nedenlerine göre farklılık göstereceği için siyatik siniri hasarından dolayı meydana gelen siyatik hastalığında yapabileceğiniz tedavi yöntemlerini sizler için detaylarıyla hazırladık.

Mutlaka Dinlenin. Hastalık yada yaralanmanın arkasında atılması gereken mutlak adım dinlenmek olacaktır. Bu nedenle vücudunuzun yeterince dinlendiğinden emin olmalısınız. Gerek duyulursa, uyuyarak sağlığınıza kavuşabilmek için okul yada iş yerinizden izin alın.

Etkilenen bölgeye buz uygulayın. Bu uygulanacak yöntem rahatsızlığınızın azalmasına yardımcı olacak aynı zaman da gerginliği ve şişkinliği azaltacaktır.

-En iyi sonucu almak için buz kalıpları ile etkilenmiş olan alanın üzerinde 10 ile 20 dakika arasında tutulabilir. Bu yöntem gün içerisinde üç ile dört defa uygulanabilir.

-Buz tedavinin uygulanmasının ardından sıcak kompres yöntemini uygulayarak, kan damarlarınızın daralmasını ve acının mümkün olduğunca azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Şişkinliği azaltmak için ilaç kullanabilirsiniz. İlaç kullanımı ile yalnızca iltihaplanmanız engellenmeyecek aynı zamanda ağrınız son derece azalacaktır.

– Steroid dışı yangı önleyici ilaçlar Non-steroidal Antienflamatuar reçetesiz olarak alınabilir ve siyatik ağrı kesici olarak kullanılabilir.

siyatik-tedavisi-nasil-yapilir-2

-Kronik olan siyatik siniri hasarı için, steroidler ağızdan alınan ve reçeteyle yazılan ilaçlar etkili olabilir.

-Kas gevşetici ilaçlar kas spazmlarını ve ağrıyı azaltmak adına kullanılabilir.

Etkilenmiş olan kaslarınızı esnetin. Hafif olan egzersizler ve esneme yöntemleri kasın iyileşmesine ve ileride oluşacak olan bir hasara karşı güçlenmesine oldukça yardımcı olur.

Siyatik sinirlerine kuvvetli destek sağlamak adına karın ve sırt kaslarınızı güçlendirmeye çalışın. Crunch gibi alt karına yönelik olan hareketleri siyatik sinirleri üzerindeki rahatsızlığı azaltma konusunda birebirdir.

Sürekli olarak ayakta durmaktan ya da sürekli oturmaktan kaçının. Bu durum incinmiş olan bölgeye yapılan baskıyı oldukça artırır ve ağrıya neden olur. Yürüyüşlere çıkmayı ya da uzanmayı tercih etmeniz çok daha uygun olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉