• PAYLAŞ

Soğan Kokusu Nasıl Çıkar ?

  • 03/10/2016 - 11:27
  • 0 Yorum
  • 1022 görüntüleme

Soğan Kokusu Nasıl Çıkar ?

Eğer soğan kokusunu bıçağınızın üstünde istemiyorsanız o süre soğan doğradıktan sonrasında aynı bıçakla 1 tane de havuç dilimleyin. Havuç soğanın kokusunu bıçaktan çekip alacaktır.

Soğan kokusunu bıçaktan çıkartmanın bir diğer yolu da bıçağı soğan doğradıktan sonrasında nane yaprakları ile ovmaktır.

Eldeki soğan kokusunu tam olarak gidermenin bir yöntemi de, soğan doğradıktan sonra ellerinizi her zaman kullandığınız deodorantınız ile iyice ovmaktır. Ellerinizi koltuk altı deodorantınız ile ovduktan sonrasında 5 dakika bekleyin ve hemen sonra yıkayın.

Yada isterseniz bir süre kullandığınız kaşıklarınızdan temiz olanı alın ve yalnızca parmaklarınız ile tutun. Daha sonra elleriniz kaşıktayken, ellerinizi akan suyun altına tutun. Kaşık demir bileşenli bir madde olduğu için soğan kokusunda bulunan yapısal alkali atomları uzaklaştıracak ve koku elinizden uçup gidecektir.

Ağızdaki soğan kokusunu gidermek için çiğ bakla ya da haşlanmış pancar veya maydanoz çiğneyebilirsiniz. Ağızdaki kokuyla birlikte soğan kokusunu da yok edeceklerdir.

Parmaklarınıza bulaşan soğan kokusu için ellerinizi limon kabuğu ve tuz ile ovabilirsiniz.

Kavrulan soğanın kokusunu gidermek için kavurma sırasında tavaya bir meblağ toz şeker ek edin.

Doğranmış Soğan Kokmadan Nasıl Muhafaza Edilir ?

Doğradığınız soğanlarınızı derhal ağzı kapalı olan bir kavanoza koyun ve bu kavanozu da dolaba yerleştirin. Bu şekilde doğranmış soğanlamış olur 2 gün boyunca taze kalacaktır.

Gözleriniz Yaşarmasın

Soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmaması için, soğanı doğramadan öncelikle doğrama bıçağınızı güzelce ıslatın.

Yeşeren Soğanlar

şayet soğan yeşerdiyse derhal soğanın yeşil çimlerini incecik doğrayın. Bu yeşil çimleri sabah hazırlayacağınız omlete ekleyin.

Soğanın Tadı

Salata için hazırladığınız soğanın acılığını yüzde yüz almak için, soğanlarınızı doğradıktan derhal sonrasında soğanın üstüne tuz serpiştirin. Daha sonra soğanlarınızı ellerinize eldiven giyerek güzelce birbirlerine ovuşturun. Hemen sonra soğanlamış olurı iyice akan suyun altında yıkayın.

Soğanların acı tadını almanın bir öteki yolu da soğanları doğradıktan sonra 2 saat kadar limon suyunda bekletmektir.

Yada isterseniz soğanlamış olurı güzelce doğradıktan sonrasında 2 saat boyunca zeytinyağının içinde bekletebilirsiniz. 2 saat sonra soğanları süzmek sureti ile zeytinyağından çıkartın.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉