• PAYLAŞ

Kumaşlardan Kan Lekesi Nasıl Temizlenir ?

  • 03/10/2016 - 11:13
  • 0 Yorum
  • 705 görüntüleme

Kan lekesini temizlerken mühim olan çabuk davranmaktır. Döşeme üstündeki kan lekesi için elinizden geldiğince hızlı bir şekilde su ile nişastayı karıştırın ve macun biçimine getirin. Daha sonra kumaşı yada giysiyi bu macun ile iyice kaplayın. Sonrasında bu macunun kuruması için bir süre bekleyin. Macun iyice kuruduktan sonra giysiyi iyice ve yalnızca yumuşak bir fırça ile iyice fırçalayın. şayet gerekli görürseniz tıpkı işlemi yeniden tekrarlayın.

Bu yöntemi tam olarak velur veya kadife döşemeler için kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Kan Lekesini Temizleme alternatifleri

Şayet amonyak kullanmayı düşünüyorsanız aşırı az bir miktarın dahi yeterli olduğunu unutmayın. bilhassa beyaz kumaşlarda asla amonyağı çok kullanmamalısınız.

Kurumuş ve zorlu kan lekelerinde kumaşa çok aşırı az bir miktarda hidrojen peroksit uygulayın. Daha sonra zaman kaybetmeden temiz ve soğuk su ile durulama işlemi uygulayın.

şayet sizin kanınızdan sadece bir damla kadar döküldü ise hemen lekeli bölgeyi emmeyi denemelisiniz. çünkü kendi kanınızı kendi tükürüğünüz temizleyecektir.

Kan lekesini temizlerken tam olarak sıcak su kullanmamalısınız. sebebi ise bu yalnızca kanın pişmesine ve lekeli bölgeye iyice yerleşmesine neden olacaktır.

 

Beyaz kumaşların üzerindeki kan lekeleri için, lekeli bölgeyi öncelikle oksijenli temiz su ile iyice ıslatın. Daha sonra sabunlu su yardımıyla lekeli bölgeyi iyice yıkayın. Durulama işlemini ise sırf temiz ve ılık soğuğa yakın bir su ile yapın.

 

Renkli kumaşlardaki kan lekesini temizlemek için nişasta ve suyu iyice karıştırıp hamur kıvamına getirin. Bu hamuru lekeli bölgeye iyice sürün ve bir müddet kuruması için bekletin. Daha sonra lekeli bölgeyi iyice fırçalayın.

 

Saten veya ipek kumaşın üstündeki kan lekelerini temizlemek için eğer mümkünse kuru temizlemeyi tercih edin. lakin kendiniz temizlemeniz gerekiyor ise kola (çamaşır nişastası) ve temiz su ile lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz.

 

Kumaş üzerindeki leke için su eki olmayan el temizleyicisini kullanabilirsiniz. Bu malzeme ile lekeli bölgeyi ovduktan sonra sırf soğuğa yakın ılık su ile durulama işlemi denemeniz yeterli olacaktır.

 

eğer kan lekesi taze ise zaman kaybetmeden derhal tıraş köpüğünü lekeli bölgeye uygulayın. Sonrasında durulama işlemi uygulayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉