• PAYLAŞ

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • 04/07/2017 - 14:22
  • 0 Yorum
  • 623 görüntüleme

Teknolojinin gelişmesi, insanların daha hızlıyı istemesine neden olmakta. Gelişen her sektör, önceki zamanlarından kat kat daha hızlı ürünlere sahip oluyor. Bilgisayar sektörü de oldukça gelişmiş durumda ve her geçen gün bilgisayar hızları da artmakta. Ayrıca bilgisayarlar için üretilen yyeni donanımlar sayesinde, özellikle laptopların hızını 2 kat arttırmak da mümkün oluyor. SSD’lerde bilgisayarların daha hızlı çalışmasına yardımcı olan bir donanım parçasıdır. Piyasada yüzlerce SSD markası mevcut. Biz de bu yazımızda SSD alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun cevabından bahsedeceğiz.

SSD Neden Kullanılır?

Öncelikle bilmeniz gereken bir konu var. SSD’ler yapıları nedeniyle HDD’lerden kat kat daha dayanıklıdırlar. HDD’lerin üzerinde düşme ya da çarpma sonucu zedelenebilecek yapılar mevcutken, SSD’lerde bunlar bulunmaz. Bu yapısı daha dayanıklı olmasına olanak sağlarken, aynı zamanda da daha hızlı çalışması için bir etkendir. Ayrıca mekanik unsurları barındırmadığı için HDD’lere göre oldukça sessiz çalışmaktadırlar. Ancak SSD’lerin de birçok farklı markası var ve en iyisini seçmek biraz zor oluyor. İşte SSD seçerken dikkat etmeniz gerekenler!

1-) İhtiyacınız Olan Kapasitede SSD Alın

SSD’ler ihtiyacınıza göre birçok kapasitede satılmaktadır. Eğer internet üzerinden işlerinizi halletmek istiyorsanız ve çok fazla bir kapasiteye ihtiyacınız yoksa, aldığınız SSD’nin çok fazla bir kapasitede olması gerekmemektedir.120 GB ya da 240 GB’lık SSD’ler işiniz görecektir. Ama eğer sürekli oyun oynayan ve bilgisayarda arşiv yapmayı seven biriyseniz ya da bilgisayarınızın hızı sizin için oldukça yavaşsa; daha fazla kapasitede SSD tercih edebilirsiniz.

2-) Performansı Çok Önemli!

İlk başta da belirttiğimiz gibi SSD sektörü oldukça geniş bir sektör ve neredeyse her markanın SSD’si mevcut. Birçoğu da farklı kapasitelerde SSD üretiyor. Ancak her SSD’nin size sağlayacağı hız aynı değildir. Bazı SSD’ler aynı kapasitede olmasına rağmen yazma hızları arasındaki farklar, alacağınız hız performansını da değiştiriyor. Örneğin Sandisk’in 120 GB’lık SSD’sinin yazma hızı 180 MB/sn iken, 120 GB’lık Silicon Power Velox saniyede tam 557 MB yazabilmektedir. Bu aradaki fark da fiyat farkı olarak gözlere çarpıyor. Eğer mümkün olan en üst performansı almak istiyorsanız, SSD ‘nizin kapasitesi kadar yazma hızına da dikkat edin.

3-) Çöp Biriktirme İhtimaline Karşı, Kapasiteye Önem Verin

HDD’ler yeni yüklediğiniz verileri eskilerinin üzerine yazma kabiliyetine sahiptir. Ancak SSD’ler HDD’lerin tam tersine gelen verileri kaydederler ve eski verileri temizlemezler. Durum böyle olunca bir zaman sonra performansta düşüklük yaşayabilirsiniz. Yukarıdaki maddemizde ihtiyacınız olan kadar SSD almanız gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak ihtiyacınız olan kapasiteyi seçerken, bu duruma da dikkat etmeye çalışın.

En İyi SSD Harddisk Hangisi?

Bu soru yukarıdaki şartları en iyi sağlayan SSD’ye göre değişmektedir. Ancak bilinen markalardan şaşmamak, sizi en iyi SSD hardiske götürecektir. 2017 yılında en iyi harddiski bulmakta zorlanabilirsiniz çünkü SSD sektörü oldukça genişledi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉