• PAYLAŞ

Sun Tzu’dan İş Yönetimine Dair 7 Öğüt

  • 23/12/2016 - 22:40
  • 0 Yorum
  • 592 görüntüleme

Sun Tzu’dan İş Yönetimine Dair 7 Öğüt

Çin topraklarından çıkan ve yaklaşımları ile günümüzde dahi söyledikleri kabul edilen Sun Tzu’nun paylaşımlarından iş yönetimi ile ilgili 7 önemli Öğüt’ü sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Tarihin gördüğü en büyük askeri dehalardan birisi Sun Tzu’nun ileriye sunduğu felsefeler günümüzde giderek rekabet seviyesi yükselen iş yaşamında da rahatlıkla kullanılabiliyor.

Bunda o tarihte olan başarma isteğinin günümüzde daha artmasının önemli bir rolü var. Ancak başarıyı yakalamak rekabetin çok yoğun olduğu noktalarda çok çalışmayı ve akıllı hareket etmeyi ön plana çıkarıyor. Alternatif yollardan olan Sun Tzu Savaş Sanatı iş hayatına da uygulanmaya başlanmasına neden oldu.

Şimdi sıra ile Sun Tzu’nın savaş felsefelerinden iş yönetimine uygulanan önemli paylaşımları sizlere aktaralım.

Savaşmadan Kazanın

Bir savaşa girdiğinizde önemli olan ne olursa olsun o savaşı kazanmak ilk amaçtır. Burada Sun Tzu, savaşta en iyi stratejinin savaşarak kazanmak olmadığını önemli olanın savaşmadan galip gelmek olduğunu söylüyor. Bu iş yönetiminde yaşanan rekabette rakipleriniz ile mücadeleye girmeden onları alt etmenin önemine vurgu yapıyor.

Kendinizi Tanıyın

Hem savaş meydanında hem de iş hayatında rakipleriniz ile büyük ihtimal benzer düşünce yapılarına ve amaçlara sahipsinizdir. Hatta çalışma düzeniniz ve piyasadan beklentileriniz bile aynı olabilir. Bu noktada farkı yaratan insanın kendisini gerektiği gibi tanımasıdır. Düşmanınız yani rakibiniz hakkında her detayı bilip, kendinizi de çok iyi tanırsanız kazanamayacağınız savaşın olmadığını söylüyor.

Bir Olmanın Gücüne İnanın

Dünyanın şu an yaşadığı en büyük sorun birlikte olamamaktır. Devletler, milletler hatta ailelerin bile en büyük sorunu birlikte olamamaktan yaşanmaktadır. Sun Tzu savaş meydanında insanların gerçek anlamında birleşme yaşamaları halinde ne cesurların tek başlarına kalacaklarını ne de korkakların kaçacaklarını söylüyor.

Stratejik Düşünün

Savaş, yaşanacak çarpışmada kazanılmayacağını o meydanda yaşanacak kargaşanın öncesinde düşünülerek hazırlanan strateji sayesinde kazanılacağına vurgu yapıyor. İnsanlar başarıyı yakaladıklarında genellikle geliş yolunu unuturlar. Çünkü o an en önemli konu yakalanan başarıdır. Sun Tzu, herkesin savaş meydanında kullandığım taktikleri görebileceğini ancak kimse asıl zaferin yaşanmasına yardımcı olan stratejiyi göremeyeceğini söylüyor.

Çalışmaktan Vazgeçmeyin

İnsanlar günümüzde hemen başarıyı yakalamak istiyor. Bunun için ortaya bir emek koymadan bunu elde etmek isteyen kişilerin çok şanslı olmaları gerekiyor. Birçok kişi gireceğiniz mücadele de sizin başarısız olacağını ve eminiz o konuda ilerleme kaydedemeyeceğinizi söyleyecektir. Bu gibi durumlar her anlamda sizin karşınıza çıkacaktır, bu durumu yaşamamak istiyorsanız çalışmaktan ve inanmaktan vazgeçmemelisiniz. Çalışmaya devam etmelisiniz ve sabırlı olmalısınız. Sun Tzu, nehir kenarında yeterli miktarda beklediğiniz de düşmanlarınızın cesetlerinin yüzerek geleceğini söyleyerek bunu ifade etmiştir.

Cesur bir lider olun

İş dünyasında atılan her adımın riski vardır. Yaptığınız iş yüzünden değil, kişilerle gireceğiniz ikili diyaloglarda dahi risk olacaktır. Bu riski iyi kullanamazsanız makamınızı kaybedebilirsiniz, mal varlığınız yok olabilir ve ekibiniz sizi yalnız bırakabilir. Bu da korkak birisi olmanıza neden olabilir. Sun Tzu bu durumla ilgili, Aslanın karşısında bulunan tavşanlar ordusunun, tavşanın komutasında olan aslanlar ordusundan daha iyi olacağını söylüyor.

Asıl hedefinizi belli etmeyin

Rekabetçi bir ortamda mücadele etmek istiyorsanız asıl hedefiniz gerçek stratejinizi belli etmemek olacaktır. Bu noktada en önemli detay rakiplerinizi farklı bir noktaya odaklanmalarını sağlamaktır. Eğer gerçek hedefinizi herkes bilirse karşınıza mutlaka çok sayıda engel çıkacaktır. Bunun için yakın bir noktaya saldıracaksanız, uzak bir noktayı, uzağa saldıracaksanız da yakın bir noktaya saldıracak gibi hareket etmeniz gerektiğine vurgu yapıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉