• PAYLAŞ

Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir?

  • 16/08/2016 - 22:00
  • 0 Yorum
  • 1096 görüntüleme

Bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz internet tarayıcınızın kayıt olarak tuttuğu önbelleğini, indirme geçmişini silerek tarayıcının saklamış olduğu tüm veriler tamamen silinmiş olur. Bu işlemi yapmanız hem tarayıcınızın oldukça hızlanmasını sağlarken hem de geçmişte gezinmiş olduğunuz sayfaların herkes tarafından görülmesini engeller. Bu işlem bilgisayarınızda olsun, cep telefonlarınız, tablet cihazlarınızda bulunan tarayıcıda internet geçmişini silebilirsiniz. Aynı zaman da silme işlemi yapılırken neleri silmek neleri saklama istediğinizi seçebilirsiniz. Genel olarak sadece tarayıcı önbelleği temizleyerek yaşanan bazlı sorunlar kolaylıkla çözülebilmektedir. Sizlere sunduğumuz ayrıntıları takip ederek tüm tarayıcılar üzerinde aynı işlemleri uygulayarak, internet tarayıcılarınızı temizleyebilir aynı zaman da hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sizlere örnek olarak Google Chrome internet tarayıcısı üzerinden işlemi göstereceğiz diğer tarayıcılar üzerinde aynı işlemi yapmanız doğrultusunda sonuçlar aynı olacaktır.

Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir 1

-İlk olarak bilgisayarımız üzerinden Google Chrome tarayıcımızı açıyoruz ve ardından, tarayıcınız üzerinden ayarlar kısmına Settings sekmesine tıklayarak menüyü açıyoruz.

-Bilgisayarınızdan menüye kısa yol kullanarak ulaşmak istiyorsanız klavyede üzerinden Ctrl + Shift + Delete tuşlarına aynı anda basarak açıyoruz.

-Mac cihaz kullanıyorsanız menüye ulaşmanız için klavyede bulunan Shift + Command + Delete tuşlarına aynı anda basarak açıyoruz.

Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir 2

-Ayarlar sekmesine tıkladıktan sonraki adımdan, Gelişmiş ayarları göster sekmesine tıklıyoruz. Bu sekme ayarlar sekmesinin en alt kısmında yer almakta. Bu sekmeye tıkladığınızda gelişmiş ayar seçenekleri ekranda aşağıya doğru açılır.

Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir 3

-Açılan seçenekler arasından Gizlilik bölümüne açın ve açılan kısımdan Tarama verilerini temizle sekmesine tıklayın. Bu sekmeye tıkladığınızda ekranda yeni bir pencere açılacak ve içerisinde neleri silmek istediğinize karar verebileceğiniz ekran çıkacaktır.

Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir 4

-Açılan sekmeden Önbelleğe alınan resim ve dosyalar kutucuğunu işaretleyin. Kutucuğu işaretledikten sonra Aşağıdaki öğelerin tüm izlerini sil seçeneğinin yanın yer alan seçeneklerden kaç günlük geçmişi silme istediğinizi işaretleyin. Bu aşamadan sonra Tarama verilerini temizle sekmesine tıklayın. İşlemi tamamladınız tarayıcınızı kapatıp yeniden başlatın daha hızlı bir tarayıcı kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉