• PAYLAŞ

Tasarruf Yapanlar İçin Yatırım Önerileri Nelerdir?

  • 09/11/2016 - 19:34
  • 0 Yorum
  • 685 görüntüleme

Tasarruf Yapanlar İçin Yatırım Önerileri Nelerdir?

İnsanlar elde etmek istedikleri ev, araba ve güzel bir hayat için ilk olarak tasarruf yapmayı bilmeleri gerekiyor. Tasarrufu nasıl yapacağınızı bildiğinizi düşünerek yazımızın devamına geçmek istiyoruz. Ancak gene de tasarruf hakkında de taylı bilgilere ihtiyaç duyarsanız sitemizde küçük bir araştırma yapabilir. Son olarak tasarruf nasıl yapılırı basitçe tanımlayalım. Elde edilen gelirden birikim için ayrılacak kısmın giderek fazlalaşması tasarruf sayesinde olur. Bu da birikiminizin artmasına yardımcı olur ve daha fazla yatırım yapmanız anlamına gelir.

Tasarrufu doğru şekilde yaptınız ve yatırım yapmanıza yetecek kadar birikim sahibi oldunuz. Hangi alanda yatırım yapacağınıza karar vermeden önce tüm piyasaları takip etmek olacak. Bu takip işlemini çok uzun yapmanıza gerek yok. İşleyiş tarzını anlamanız ilk adımda sizler için yeterli olacaktır. Aklınızda yatırım araçları arasından bir kaçınızı belirlediyseniz özellikle onların geçmişi ve günümüzde ne gibi işlem yapıldığını analiz etmelisiniz. Piyasalarda insanların değerlendirebilecekleri çok sayıda araç bulunuyor. Sizin için doğru seçimi yapmak için ekonomistlerin analizlerini takip etmek, piyasaları etkileyecek faktörleri değerlendirmek çok önemlidir. Eğer ben bunlarla uğraşamam, hiç işim olmaz diyorsanız yatırım yapmaktan uzak durmalısınız. Çünkü yatırım başkalarının sözü ile yapılacak bir iş değildir. Etrafınızda ki insan belki de sizi o konuya yönlendirerek zararına kurtarmaya çalışıyor olabilir. Onun için araştırma konusunda çok istekli olmalısınız.
tasarruf-yapanlar-icin-yatirim-onerileri-1

Yatırımda Alınacak Risk Oranı

Yatırım ne olursa olsun risk mutlaka mevcuttur. Risk arttıkça kazanç da aynı oranda artacaktır. Önemli olan risk alıp almamanız değildir. Risk aldığınız yatırımda kaybettiğiniz de üzülüp üzülmeyeceğiniz önemlidir. Ünlü yatırımcı Warren Buffett’in kaybettiğiniz de üzülmemeniz miktarı yatırıma kullanmanız gerektiğini söylüyor. Yani risk almak sorun değil ancak risk aldığınız yatırım konusundan zarar ettiğinizde kaybedeceğiniz miktar sizi üzecekse bu işe hiç girmeyin. Eğer üzmeyecekse yatırım yapabileceğiniz risk aralığını iyi belirlemeniz gerekiyor. Uzun emeklerle oluşturduğunuz birikiminizi bir anda kaybetmek istemiyorsanız ilk anda risk oranınızı düşük tutmanızı tavsiye edebiliriz.

Emeğinizin karşılığını yatırım yaparak en iyi biçimde almak istiyorsanız finans alanında mutlaka uzmanlaşmanız gerekiyor. Eğer bu alanda gerekli uzmanlığa ulaşamadıysanız başkalarının tavsiyeleri ile yatırım yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine yatırım alanınızı döviz ve altın gibi kolay takip edilebilen ve geleceği tahmin edilen yatırım araçlarında değerlendirmenizi tavsiye ederiz. 1 Yıl sonra altının kaç TL olacağını basit bir hesap yaparak bulabilirsiniz. Ancak bu yılın sonunda elde edeceğiniz karın sizi memnun edip edemeyeceğine sizin karar vermeniz gerekiyor. Geçen yılsonunda yapılan açıklama da yatırımcısına en çok getiriyi sağlayan yatırım aracının altın olduğu ortaya çıkmıştır. Sabit bir seyir izliyor gibi gözükse de düzenli olarak artış yaşanması yılsonunda yüksek oranda kar elde edeceğinizi gösteriyor.

tasarruf-yapanlar-icin-yatirim-onerileri

Dolara yatırım yapmak için küçük bir bilgi verelim. Amerika Merkez Bankası yani FED Euro ile Dolar’ın fiyatını dengelemek için çalışıyor. Bu da doların yükselmesine neden oluyor. EURO – DOLAR paritesini takip ederek dolara yatırım yapmaya devam edebiliriz. Dolara yatırım yapmak isteyenler bu bilgiyi mutlaka göz önüne almalıdır.

Borsa da yatırım yapılan bir diğer araç da hisse senetleridir. Hisse senetleri bakıldığında çok az risk taşıyan yatırım araçları gibi duruyor. Ancak şirketin batma ihtimali ortaya çıktığında yatırımcısına çok büyük kayıplar yaşatabiliriz. Onun için hisse senedi almak istediğiniz şirketi yakından takip etmelisiniz. Yatırım da unutulmaması gereken en önemli bilgi. Yatırım getirisi ne kadar yüksek olursa risk de onunla birlikte artacaktır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉