• PAYLAŞ

Televizyonun Zararları Nelerdir?

  • 28/06/2017 - 01:54
  • 0 Yorum
  • 870 görüntüleme

Televizyonlar günümüzün en vazgeçilmez elektronik aletlerinden biridir. Çok fazla içeriğin sadece tek bir alet aracılığı ile milyonlarca insan ulaştırılması, bu olayın en büyük nedenlerinden biridir. Diziler, haberler, belgeseller ve daha birçok içerik aynı anda televizyonlarda yayınlanabilmektedir. Durum böyle olunca birçok insan da kendisini televizyon başında bulmaktadır. Ancak televizyon içerisindeki binlerce yararlı içeriğe rağmen insanlara büyük zararlar da vermektedir. Bu yazımızda televizyonun zararlarından bahsedeceğiz.

Televizyonun Zararları

Televizyonlar, içerisinde binlerce yararlı içeriğe sahip olmalarına rağmen gereğinden fazla izlenildiğinde oldukça zararlıdırlar. İşte televizyonun zararları!

  • Televizyonun en büyük zararları hiç şüphesiz çocuklar üzerindedir. Özellikle zamane annelerinin çocukları ile uğraşmak yerine onlara çizgi film izletmeleri, çocuğu gelişimi açısından oldukça zararlıdır. Televizyon başında fazla zaman geçiren çocuklar sosyal ve psikolojik olarak geride kalabilirler. İnsanlardan uzak kalan çocuklar büyüdüklerinde de sıkıntılar yaşarlar.
  • Televizyonda yayınlanan magazin yayınları, insanların seviyesiz eğlence denen olaya bağlanmasına neden olur. Başka insanların özel hayatları üzerine kurulan bu yayınlar, ünlülerin hayatlarında olup bitenleri izinsiz bir şekilde aldığı için izlenmemeleri gerekmektedir.
  • Gelişim sürecinde olan çocukların çok fazla televizyon izlemeleri, bir takım olumsuz davranış sergilemelerine neden olur. Özellikle 4-7 yaş arasındaki çocuklar henüz somut-soyut ayrımını yapamadığı için, her soyut kavramı somut olarak algılayabilirler. Çizgi filmlerde gösterilen hayal üstü karakterlerin davranışlarını kendileri de yapmak isteyebilirler. Geçtiğimiz yıllarda çizgi filmde gördüklerini yapmak isteyen bir çocuğun başına gelenler haberlerde yayınlanmıştı.
  • Televizyon reklamları sizi hiç olmayacak şeylere inandırabilir. Reklamlar insanları çekebilmek için daha şatafatlı bir şekilde çekilirler. Reklamda gördüklerinden etkilenerek satın alan insanlar çoğu zaman hayal kırıklığına uğrar ve maddi olarak kaybederler.
  • Televizyonlarda, sırf insanların daha fazla izlemesini sağlayabilmek adına şiddet ve cinsel içerikli sahneler sıklıkla kullanılır. Şiddete yönelime neden olan sahneler sonucunda özellikle gençler sıkıntı yaşayabilir. Cinsel içerikli yayınlar, insanları daha terbiyesiz bir ortama sürükleyebilmektedir.
  • Televizyon başında fazla vakit geçiren insanların daha fazla kilolu oldukları gözlemlenmektedir. Televizyon başında geçirilen vakitlerde oldukça fazla hareketsiz kalmak, kilo alımını tetikleyen en büyük sorunlardandır. Bir de televizyon başında yemek yiyip, hiçbir şey yapmayan insanlar daha da fazla kilo almaktadır.

Televizyon İzlemek Yerine Neler Yapılabilir?

Yukarıda yazdığımız zararlar, televizyonun hiçbir zaman izlenmemesi gerektiği anlamına gelmemektedir. Ancak televizyon izlemek yerine daha faydalı işler yapılabilir. Örneğin televizyon izlenecek 2 saatlik vakit okumaya ayrılırsa, büyük bir gelişme yaşanacaktır. Kitaplardan kazanacaklarını kesinlikle televizyondan kazanacağınızdan fazladır. Kitap okuyarak genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz. Eğer kitap okumak istemiyorsanız, internetteki birçok yararlı videodan bilgiler öğrenebilirsiniz. Youtube üzerinde birçok genel kültür kanalı mevcut ve kaliteli içerikler üretiyorlar. Televizyon izlemek yerine bu belirttiğimiz aktiviteler sayesinde daha faydalı işler başarabilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉