• PAYLAŞ

Travmatik Sosyal Olaylar ile Nasıl Baş Edebilirsiniz?

  • 19/07/2016 - 16:12
  • 0 Yorum
  • 881 görüntüleme

Toplumumuzda yaşanan travmatik olayların sayısı çok fazla olduğu hepimiz biliyoruz. İster istemez ne kadar soğukkanlı bir insan olsanız dahi etkilenebiliyorsunuz. Bu konuda Türk Psikologlar Derneği tarafından yapılan açıklamalar insanlara bu gibi olaylar karşısında neler yapmaları gerektiğini söylüyor. Bu sayede bir nebze de olsun bu konuda rahatlama şansına sahip oluyorsunuz. Günlük hayatın içinde sürekli olarak stres yaşıyoruz ancak bu durum beklenen bir gelişme olduğu için bu gibi durumlardan kurtulmak için kendi çıkış yolumuzu oluşturabiliyoruz. Ancak bizim sizlere anlatacağımız travmatik olaylar beklenmedik terör saldırıları ya da daha hafta sonu yaşadığımız darbe girişimini örnek gösterebiliriz.

travmatik-sosyal-olaylar

Bu gibi durumlarda farklı şekillerde maruz kalmış olabilirsiniz. Doğrudan olayların ortasında kalmış olabilirsiniz. Yanınızda ölenler ya da yaralananlar olmuş olabilir. Yakın bir yerden bu olayların gelişimine tanık olmuş olabilirsiniz. Haber kanalları yardımı ile bu olaylardan haberdar olmuş olabilirsiniz. Son olarak da olayın iç yüzünü anlatan bilgilere ayrıntılı bir şekilde maruz kalmış olabilirsiniz. Dini inanışlarımız nedeniyle ya da hayat görüşümüzün bize bu gibi olaylardan uzak durabileceğiniz ve size yakın bir yerde bu olayların olmamasına yönelik inancımız vardır. Ancak bu gibi olaylar ile karşılaştığımız da ister istemez aslında kendinizin de tehlikelere açık ve incinebilir bir yapıya sahip olduğunuzu algılamaya başlayacaksınız.

Bu gibi olaylar sonrasında Stres seviyemi bir kat yukarı artacaktır. Beklenmedik gelişmeler karşısında farklı tepkiler verebilir. Bu olaya yoğun şekilde maruz kalmış insanlarda aşırı derecede yorgunluk, iştah yetersizliği, uyku düzeninde düzensizlik gibi belirtiler görülebilir. Odaklanmada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca optimist yapımızı kaybedebilir ve daha pesimist bir düşünce yapısına sahip olabilirsiniz. Bu gibi durumlar yaşanıyorsa alkol ve madde kullanımından uzak durulmalıdır. Doktorunuzun tavsiye etmediği ilaç kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu gibi durumlara iyi gelmek için kendinizi zamana bırakın vea telaş yapmayın. Sosyal destekten yararlanmaya özen gösterin. Spor ve egzersiz yapmaya elinizden geldiği kadar vakit ayırın. Bu sarsıcı olaydan zaman ve düzenli odaklanma yardımıyla belirli bir zaman diliminin ardından kurtulacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉