• PAYLAŞ

Trikomonas Enfeksiyonu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

  • 20/09/2016 - 16:46
  • 0 Yorum
  • 978 görüntüleme

Trikomonas Enfeksiyonu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Cinsel ilişki esnasında geçen parazit kökenli olan hastalıklar içerisinde en yaygın olarak görülen trikomonastır. Trikomonas oldukça sık görülen bir vajinal enfeksiyonlardan bir tanesidir ve bu hastalığa Trikomonas Vaginalis adı verilen bir parazit yol açmaktadır.

Trichomonas Vaginalis kuyruğu yardımı ile hareket eden ve vajinal ortam içerisinde kolaylıkla üreyerek vajinit yapabilen bir tür mikroorganizmadır. Genel olarak cinsel ilişki nedeni ile bulaştığı bilinmesine rağmen ortak kullanım alanı olan tuvaletlerden, havlulardan yada iç çamaşırlardan, havuzlarda da bulaştığı kanısı bulunmaktadır.

trikomonas-enfeksiyonu-nedir-3

Belirtiler nelerdir ?

vajinitinin en sık rastlanan belirtileri sarı yada yeşilimsi köpüklü, kötü kokuya sahip bol vajinal akıntı ve sıklıkla vulvada bölgesinde – genital bölgenin dış kısmında olan şiddetli kaşıntıdır. Cinsel ilişki esnasında yanma, batma veya acıma hissi sıklıkla gözlenen belirtiler arasındadır. Trikomonas vajiniti genel olarak cinsel yol üzerinden bulaşan hastalıklar grubu içerisinde yer aldığından dolayı kadının eşinin de mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bu hastalık erkekler üzerinde sıklıkla belirti göstermeyen bir enfeksiyon türüdür. Bu infeksiyonun en ciddi yarattığı tehlikeler arasında gebelik dönemi içerisinde suyun erken gelmesine ve erken doğuma neden olduğu da düşünülmektedir.

Teşhisi nasıl konulur?

Tecrübeli bir hekim açısından şikayetlerin dinlenmesi ve yapılan muayene ile bu enfeksiyonun tanısını koymak aslına bakıldığında pek de zor değildir. Fakat kesin emin olunabilmesi için kadınlarda vajina erkeklerde ise idrar borusunda bulunan akıntıdan örnekler alınır ve bu örnek, mikroskop üzerinde incelenerek kesin tanı koyulabilir.

trikomonas-enfeksiyonu-nedir-1

Korunma yöntemi

Enfeksiyondan korunmanın en kolay yolu cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma önlemlerine harfiyen uyulması çok önemlidir. Bu tür hastalıklara karşı bireylerin kendilerini en etkin korunma yöntemi kondom yani prezervatif kullanmaktır. Ortak kullanım alanı olan  açık tuvaletlerde dikkatli olmak, iç çamaşır yada havlu gibi bireylere özel eşyaları başkalarıyla kesin olarak paylaşmamak ve temiz olduğundan kesin olarak emin olunmayan havuzlara girmemek de uyulması gereken başlıca kurallardır.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉