• PAYLAŞ

Üniversitede Bölüm Değiştirme Nasıl Yapılır?

  • 03/09/2016 - 13:40
  • 0 Yorum
  • 1067 görüntüleme

Eğitim sistemimizin içerisinde üniversitenin farklı bir yeri vardır. Tüm gençler bir gün üniversite okuma hayali yaşamak isterler. O ortama girmek, insanı farklılaştırdığı gibi farklı güzel şeylerde ona katacaktır. Yaşamadığı güzel günler yaşayacak ve kendisini daha fazla geliştirmesine yardımcı olacak eğitimlere katılabilecektir. Ancak okuyacağınız üniversiteyi ilk seferde doğru seçim yapamayabilirsiniz. Bu gibi durumlar ile karşılaşanlar için farklı yollar ile telafi etme imkanı sunuluyor. Sizlerde bu fırsatlardan birisinden yararlanarak güzel bir gelecek için hazırlık yapabilirsiniz.

Eski sistemde bu işlemi yapmak çok da kolay değildi. Ancak üniversiteler ile yapılan anlaşmalar ile tüm öğrenciler yatay geçiş haklarını çok rahat bir şekilde kullanabiliyorlar. Bu geçişi yapabilmek için gene de bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. İlk olarak bu haktan yararlanmak isteyen kişinin genel not ortalaması ilk dikkate alınacak konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu not ortalamasına ulaşan öğrenci yatay geçiş hakkını kullanmak istediği üniversiteyi belirlemelidir. Bu hakkı kullanmak için öğrencilere belirli bir kontenjan fırsatı sunulmaktadır. Bu durum okuyan öğrenci için geçerli olabilir.

universite-bolum-degistirme

Ancak üniversite tercihinden kısa bir süre sonra isterse öğrenci merkezi yerleştirme puanını kullanarak da yapabilir. Bu bir üniversite okurken de kullanabilen bir haktır. Bu hak sayesinde öğrencinin okuduğu üniversite puanında daha düşük bir puan ile öğrenci alan okulun tercihi talep edilebilir.

Bu hakkı kullanmak için eğitim öğretim yılı başlamadan en az 1 ay önce başvuruda bulunulması gerekmektedir. Yatay geçiş hakkı kullanmak isteyenlerin unutmamaları gereken çok önemli bir nokta vardır. Normal okuyan öğrencinin yüzde 10’u kadar bir kısmı yatay geçişe açılmaktadır. Bu hakkı kullanmak isteyen öğrencilerin puan ortalamasına göre geçişleri kabul edilecek ya da ret edilecektir.

Ön Lisanstan Lisansa geçiş içinde aynı şekilde işlemlerin izlenmesi gerekiyor. Her yıl birçok öğrenci yatay geçiş ile okulunu değiştirmek istiyor. Eğer bunu başarmazsa okulunu ya da bölümü hoşuna gitmediği için okulu bırakıyor. Bu durum ile karşılaşmamak ve hayatınızdan bir senenin gitmesini istemiyorsanız sizlere tavsiyemiz tercihlerinizi yaparken çok dikkatli bir şekilde yapmanız olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉