• PAYLAŞ

Ütü İçindeki Kireç Temizliği Nasıl Yapılır?

  • 13/08/2016 - 08:20
  • 0 Yorum
  • 1151 görüntüleme

Evlerde en sık kullanılan ve yeri geldiğinde hayat kurtaran ev aletleri arasında olan ütü, üzerimize giydiğimiz her türlü kıyafetin şekil almasına  yardımcı olan neredeyse olmazsa olmaz olan ütü gerekli bakımı yapılmazsa maalesef ki bir zaman sonra işlevini görmez hale geliyor. Küçük ev aletleri arasında yer alan ütü aslında boyutlarına göre ev hanımlarının birinci öncelikli kullandığı ev eşyaları arasında. Evlerde kullanırken ne kadar dikkat edilse de, ütüler belli bir süre kullanıldıktan sonra oluşan kireçlenme ütünün performansını düşürmesinin yanı sıra işlem süreci uzadığından dolayı ekonomik olarak elektrik faturasına oldukça fazla yansıyor. Ütü içerisinde oluşan kireç aynı zaman da kıyafetlerin kumaşlarına olumsuz yönde etkiliyor. Ütü içerisinde bulunan kireçleri temizlemek için belirli aralıkla bakım yapmak gerekiyor. Ütü içerisinde biriken kireci temizlemenin birkaç farklı yolu vardır.

ütü içindeki kireç temizliği nasıl yapılır 2

Beyaz Sirke ile Ütü Temizliği

-Ütünüzün su koyma haznesine önceden hazırladığınız yarı yarıya ölçekli olarak hazırlanmış. % 50  su ve  % 50 beyaz sirke karışımını dökün.

-Ütünüz iyice ısındıktan hemen sonra 1 – 2 dakika kadar buhar konumunda kullanın.

-Ütünüzü bu aşamadan sonra 1 saat kadar fişten çıkararak soğumasını bekleyin.

-Bu aşamada ütünüzün içerisindeki bütün sirkeli suyu çıkarın ve temiz bir suyla doldurup tekrar boşaltın bu işlemi 2-3 kez tekrarladıktan sonra ütünüzü kireçsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

ütü içindeki kireç temizliği nasıl yapılır 3

Limon Tozu ile Ütü Temizliği

-Evinizde kullanmış olduğunuz çaydanlık içerisine limon tozu koyduktan sonra su ekleyerek kaynamasını bekleyin kaynarken arada karıştırmayı ihmal etmeyin. Bu yaptığınız işlem aynı zaman da çaydanlığınızda bulunan kireçlerinde temizlenmesini sağlayacaktır.

-Çaydanlık içerisinde kaynattığınız suyun altını kapatarak az ılık olmasını bekleyin ve sonra haznesini daha önceden boşalttığınız ütünüzün içerisine doldurun.

-Ütünüzün fişini takarak ısınmasını bekleyin ardından 1-2 dakika kadar buhar püskürtün bu işlemi yapmaya başladığınızdan kısa bir süre sonra çıkan buharın gücünden deliklerin açıldığını anlayacaksınız.

-Ütünüzün içerisindeki suyu boşaltın ve temiz su yardımı ile birkaç kez bu işlemi tekrarlayın.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉