• PAYLAŞ

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

  • 14/02/2017 - 14:05
  • 0 Yorum
  • 667 görüntüleme

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Düzenli gelir sahibi olmak herkesin istediği bir maddi kazanç yöntemidir. Bu duruma erişmek için günümüzde farklı yöntemler var. Bu yöntemler arasında en az riski sahip olan ve ülkemizde birçok insan tarafından tercih edilen vadeli mevduat hesaplarıdır. Vadeli mevduat dediğimizde anlamayanlar için olayı biraz Türkçeleştirelim, bankaya yatırdığınız paranın karşılığında faiz ile gelir elde etmenize imkan tanıyan hesaptır. Birçok kişi dini inanışlarından dolayı bu hesapları kullanmak istemez. Ancak kullanan insan sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Vadeli mevduat hesabı kullanan kişilerin merak ettikleri bazı sorular vardır. Amacımız bu hesap hakkında merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz her şeyi sizler ile paylaşmak olacak.

Bankaların vadeli hesapları farklılık gösterir mi?

Hemen her bankada mevduat hesapları bulunuyor. Sadece katılım bankalarında vadeli mevduat hesapları bulunmaz. Onlar bu hesaplar için farklı bir yöntem kullanırlar. Bunlardan birisi yıl sonunda verilen kar payıdır. Katılım bankaları ile ilgili farklı bir yazıda sizi bilgilendirmeye çalışalım. Şimdi vadeli mevduatın her bankada olduğunuz ancak uygulama da farklılıklar vardır. Sizin bu noktada dikkat edeceğiniz size teklif edecekleri faiz oranlarıdır. Bir bankaya vadeli mevduat hesabı açmadan önce tüm bankalardan teklif almalı ve size en yüksek oranı teklif eden bankaya gitmelisiniz. Bu sayede hiçbir iş yapmadan sabit bir gelire sahip olabilirsiniz. Ancak öncelikle belirli bir miktar paranız olması gerekiyor. Hesaptaki para ne kadar yüksek olursa düzenli geliriniz de o kadar yüksek olacaktır.

Vadeden Önce Hesap Bozulursa Ne Olur?

Bu hesaplarda bazı sınırlamalar vardır. Öncelikle hesabı oluşturmadan önce paranızın ne kadar bu hesapta kalacağını yani vadesini belirlemeniz istenir. Bu vade belirlendikten sonra dikkat edilmesi nokta süre dolana kadar ana paranın hesaptan çekilmeyeceğidir. Ancak acil bir şekilde paraya ihtiyaç duydunuz ve vadesini dolmadan hesabınızdan parayı çekmeye karar verdiniz. O zaman alacağınız faiz oranından vazgeçmeniz gerekiyor. Tüm bankalarda durum aynıdır. Eğer paranızı vadeden önce çekecek bir durum ile karşılaşacağınızı düşünüyorsanız vade süresini kısa tutabilirsiniz. Bu size bir avantaj sağlayacaktır.

Vadeli mevduat hesaplarında vadeler çok çeşitlidir. Aylık, 3,6 ve 12 aylık sürelerde yatırılabilir. Süre uzadıkça kazanacağınız miktarda otomatik olarak artacaktır. Tabi bu süreyi seçerken yukarıda bahsetmiş olduğumuz duruma dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde hiç istemediğiniz bir durum ile karşılaşabilirsiniz.

Vadeli Mevduat hesabı nasıl açılır?

Bu hesabı açtırmak için belirli miktarda birikiminiz olmalıdır. Bununla ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Ardından çalıştığınız ya da çalışmak istediğiniz bir banka şubesine giderek bu hesabı açtırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Hesabı açtırmak için bankaya giderken yanınızda TC kimlik numaranızın yazdığı kimliğinizin olması yeterli olacaktır. Bu sayede kolayca hesabınızı açtırabilirsiniz. Vadeli hesaplar günümüzde sadece Türk Lirası üzerinden açılmıyor. Genelde bu durum tercih edilse de başka alternatifleri de bulunuyor. Döviz çeşitlerine herhangi bir vadeli hesap açılamıyor. Ancak günümüzde bankalar altın hesapları içinde vadeli hesaplar açılmasına imkan tanıyor. Alternatif bir yöntem hem faizden hem de tercih ettikleri enstrümanın piyasa değerinin yükselmesinden para kazanmak için uygun bir yöntemdir. Bu hesabı yönetebilmek için interneti de kullanabilirsiniz.

Banka yatırmış olduğunuz miktara vade süresi sonunda belirli bir miktar faiz farkı vereceğini taahhüt eder. Ancak bunu alabilmeniz için banka vadenin süresini doldurmanızı şart koşar. Günümüzde bazı bankalar bir esnek davranarak o güne kadar vadeli mevduat hesabında birikmiş faiz miktarı ile birlikte ana parayı kullanmanıza imkan tanımaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉