• PAYLAŞ

Vazelin Nedir Nasıl Kullanılır ?

  • 17/07/2016 - 15:42
  • 0 Yorum
  • 834 görüntüleme

Günümüz de el kremi olarak kullanıldığını bildiğimiz ancak bunun haricinde bir çok kullanım alanına sahip olan VAZELİN hakkında sizler için tüm bilgileri derledik.

Nemlendirici özelliği sebebi ile ön plana çıkan vazelinin aslında pek çok alanda faydalı kullanımı bulunmaktadır.

Öncelikle Vazelin Nedir ? Vazelinin tarihte ilk ortaya çıkışı 1870 yıllarına  dayanmaktadır. O yıllarda Vazelin Petrol Jeli adıyla piyasaya satışa sunulmuştur. Büyük ölçüde Parafine benzeyen maddenin kesik ve yaralar üzerinde iyileştirici etkisi olduğu tamamen tesadüf olarak fark edilmiştir. Yaygın bir alan da kozmetik ürünü olarak cilt bakımında kullanımı günümüzde devam etmektedir.

Vazelinin-nedir-nasıl-kullanılır

Vazelinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Cildimiz için sık başvurulan nemlendirme yöntemlerinin en başında vazelin kullanımı gelir. Vazelin, aslında cildimizi nemlendirmekle kalmayıp  aynı zaman da birçok soruna deva niteliğinde bir maddedir. Vazelinin kullanımına baktığınız da çok çeşitli kullanım alanı bulunmaktadır.

Son derece ucuz bir ürün olmasına karşın, çok etkili bir madde olması nedeniyle, kozmetik firmaları tarafından pazara sundukları ürünlerde hammadde olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Vazelinin çeşitli kullanım alanları ve faydaları;

Parfümünüzü kullanacağınız cilt bölgenize, ilk önce vazelin sürüp üzerine parfümünüzü uyguladığınız da; parfümünüzün etkisini çok daha uzun süre kalmasını sağlamış olursunuz.

İnatla farklı yönlere kalkan aykırı kaşlardan şikayetçi iseniz; parmağınızın uç kısmına az miktarda vazelin sürdükten sonra inatla istediğiniz tarafa durmayan kaşlarınızın üzerine sürdüğünüzde bu andan itibaren tüm kontrolü kendi elinize almış olursunuz.

Dudaklarınıza bakım yapmak aynı zaman da nemlendirmek istiyorsanız; vazelinin son derece güçlü nemlendirici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bunu sağlamak için düzenli olarak geceleri uyumadan önce dudaklarınıza az miktarda vazelin sürmenizi tavsiye ederiz.

Ayaklarınızın sürekli kuru olmasında ya da topuk kısımlarındaki  çatlaklarınızdan şikayetçi iseniz;  geceleri yatmadan önce ayaklarınızın kuru olan kısımlarına az miktarda vazelin sürün. Ayaklarınıza masaj yaparak vazelini tamamen yedirmeye çalışın ve arkasından çoraplarınızı giyin. Sabah kalktığınız da ayaklarınızın yumuşacık olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Vazelinin-nedir-nasıl-kullanılır

Yapmış olduğunuz makyajınızın yüzünüzden çıkmadığını söylüyorsanız; cildinize az miktarda vazelin sürün ve ardından yumuşak dairesel hareketlerle ovalayın. Bu işlemi tamamladıktan sonra yüzünüzü bol suyla yıkayın.

Sıcak olmayan havalarda yürüyüşe çıkmak isterseniz; dışarıya çıkmadan önce yüz kısımlarınıza ve elinize az miktarda vazelin sürerek çıkmanızı tavsiye ederiz.

Tıraş olduktan sonra cildinizdeki yanmalardan yakınıyorsanız; aynı herhangi bir after shave ürünü gibi vazelin sürmeyi deneyin. Cildinizin anında yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Sabah evden çıkarken takmış olduğunuz yüzüğünüz, gece olduğunda parmağınız şişmiş ve çıkmıyorsa; yüzük olan parmağınızı az miktarda vazelin ile masaj yapmanızı öneririz. Böylece şişmiş parmağınızda olan yüzüğünüzü son derece kolay parmağınızdan çıkarabilirsiniz.

Dövme uygulamasını çok yeni yaptırdıysanız cildinizin dövme yapılan  kısmı oldukça hassas olacaktır. Dövme yapılan kısımdaki hassasiyeti almak ve iyi bir bakım sağlamak için üzerine vazelin sürmenizi tavsiye ederiz. Böylece cildiniz çok daha hızlı iyileşecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉