• PAYLAŞ

Vekalet Nasıl İptal Edilir?

  • 02/09/2016 - 19:40
  • 0 Yorum
  • 1901 görüntüleme

İnsanlar işlerinin kendileri olmasa dahi kolayca halledilmesi için bazen güvendikleri insanlara vekalet vermektedir. Bu sayede iş ne olursa olsun verdiği vekalet sayesinde dünyanın öbür ucuna gitse dahi işleri kaldığı yerden hızlıca devam edecektir. Ancak bazı durumlar sonrasında insanlar verdikleri bu vekaletlerin iptal edilmesini istemektedir. Bu işlemin nasıl yapılacağını bilen çok az insan vardır. Herkes vekalet vermenin nasıl yapıldığını bilir ancak iptali konusunda yapılması gerekenleri bilmez.

Bu yazımızda vekaletin nasıl iptal edildiği hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Vekalet verilirken belirli bir işlem sırası bulunmaktadır. Aynı şekilde vekalet iptali için belirli bir işlem sırasının izlenmesi gerekmektedir. Bildiğiniz gibi vekalet vermek için gideceğimiz adres noter olacaktır. Aynı şekilde iptal içinde gideceğimiz nokta noter olacaktır. Eğer vekaletin bir süresi varsa bu sürenin bitimizde etkisi ortadan kalkacaktır. Ancak bir süre yoksa iptal edilmesi için iptal süreci devreye girecektir. Bir vekaletin iptal edilmesi için ilk olarak o vekaletin iptal edileceği noter tercih edilmelidir.

vekalet-nasil-iptal-edilir

İptal işlemini yapmak için talepte bulunduktan sonra size azilname verilecektir. Bu belge ile noter vekalet yerine bu belgeyi gerekli yerlere gönderecektir. Bu belge almak aynı şekilde vekalet almak gibi belirli bir ücrete tabi tutulmaktadır. Bu belgenin neden alınmak istendiğini ve harcını yatırdıktan sonra vekalet iptal edilecektir. Vekalet birçok kişinin işini kolaylaştırmasının yanında vekil olan kişinin kötü niyeti ile vekalet verenin kişinin zararına işlemler yapabilir. Bu durum için kişinin itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Azil belgesi vekaletin verildiği bölgedeki bankalar ve tapu müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir. Bu sayede vekalet ile yapılacak olan işlemlerin önüne geçilmiş olacaktır. Eğer iki taraf arasında anlaşılarak vekaletin iptal edilmesi istenirse ikisinin birlikte notere giderek kendi aralarında vekaletin sona erdiğine dair bir anlaşma yapmaları yeterli olacaktır.

Eğer vekaletname yurt dışında düzenlendiyse iptal etme işlemleri de yurt dışında yapılacaktır. Genellikle tapu ve miras gibi işlemlerde bu işlem daha çok kullanılmaktadır. Hayatın birçok yönden kolaylaşmasına imkan tanımaktadır. Bu imkanın kötüye kullanabileceği durumlar mutlaka olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 1.8]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉