• PAYLAŞ

Video Hazırlarken Ağır ve Hızlı Geçiş Efekti Nasıl Yapılır?

 • 11/08/2016 - 14:40
 • 0 Yorum
 • 1111 görüntüleme

Günümüzde video hazırlamak bunları yayınlamak ve bunun üzerinde gelir elde etmek oldukça yaygın iş kolları arasında. Hazırlana videoların içeriklerine göre değişik kitlelere hitap etmek için yayınlanan videoların izlenme oranları yayınlana videonun kalitesine bağlı olarak artış gösteriyor. Video hazırlanması ve sunulması oldukça ilgi istemesinin yanın da tecrübe isteyen bir iş kolu, bu alanda ilginin yaygınlaşması yazılım gereksinimlerini de beraberinde getiriyor. Birçok yazılım mühendisi ve önde gelen firma videolarda istenilen efektlerin kullanılmasını kolaylaştıracak programlar geliştiriyorlar. Kullanıma sunulan bu programlar arasında en kolay ara yüze sahip ve tercih edilen Cyberlink Powerdirector programı videolarda istediğiniz efektlerin yapılmasına olanak sağlıyor.

 

Cyberlink Powerdirector programını BURADAN indirerek, bilgisayarınıza kurduktan sonra videolarınızı kolay bir şekilde hazırlayabilir ve yayınlayabilirsiniz.

 

Video yayınlamak üzerinde yoğunlaşan birçok kişinin, hazırladıkları görüntülerde dramatik etki oluşturmak ya da farklı diğer nedenlerden dolayı ağır çekim veya hızlandırma geçiş efekti uygulamak isteyebilmektedir. Hazırlamış olduğunuz dolgu niteliğindeki görüntülerin izleyen kitleleri fazla sıkmaması amaçlı hızlı geçişli görüntülenmesinin pratik bir yöntemini aramaktadır. Hazırlanan görüntülerinizi video kurgulama, düzenleme yöntemlerinde oldukça basit pratik ara yüzü ile bu alandaki kullanıcıların vazgeçilmezi olan Powerdirector ile istediğiniz işlemleri yapmak zamanımızı almayacak. İlk olarak yapmanız gereken önerdiğimiz link üzerinden yazılımı bilgisayarınıza rutin kurulum işlemlerinden geçerek kurmak olmalı. Yazılımı bilgisayarınıza indirip kurduktan sonraki aşamada programı çalıştırıyoruz.

 1. Üzerinde çalışmak istediğimiz videomuz film şeridinin üzerine sürükleyelim.

video-hazirlarken-agir-ve-hizli-gecis-efekti-nasil-yapilir-1

 1. Vidomuz üzerinden efekt uygulamak istediğimiz bölümü seçip Split sekmesine tıklıyoruz.

video-hazirlarken-agir-ve-hizli-gecis-efekti-nasil-yapilir-2

 1. Videomuz üzerinde efekt uygulayacağımız bölüm seçili durumda iken Power Tools sekmesine tıklıyoruz.

video-hazirlarken-agir-ve-hizli-gecis-efekti-nasil-yapilir-3

 1. Açılan sekmede bulunan Video Speed seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

video-hazirlarken-agir-ve-hizli-gecis-efekti-nasil-yapilir-4

 1. Hazırladığımız video üzerinde uygulayacağımız ağır çekim efekti için Slow Motion seçerek alana istediğiniz bir kat sayıyı belirleyelim ve ardından ön izlememizi yaparak kontrol işlemini tamamladıktan sonra X tıklayarak sekmeyi kapatalım.

video-hazirlarken-agir-ve-hizli-gecis-efekti-nasil-yapilir-5

 1. Hazırladığımız video üzerinde uygulayacağımız hızlı geçiş efekti için Video speed adjustment seçeneğini aktif hale getirmemiz gerekiyor.

video-hazirlarken-agir-ve-hizli-gecis-efekti-nasil-yapilir-6

 1. Hazırladığımız video üzerinde yaptığınız düzenlemenin kullanabilir duruma gelmesi için render işlemi tamamlamanız gerekiyor. Bu uygulamayı Powerdirector yazılımında Produce bölümünde yapıyoruz.

video-hazirlarken-agir-ve-hizli-gecis-efekti-nasil-yapilir-7

8.Açılan bölüm üzerinden çıktı formatını seçtikten hemen sonra Start sekmesine tıklayarak render işlemini başlıyoruz.

video-hazirlarken-agir-ve-hizli-gecis-efekti-nasil-yapilir-8

Hazırlamış olduğunuz video uzunluğu, seçtiğiniz çıktı türü ve aynı zaman da bilgisayarınızın donanım kalitesine göre işlemin bitiş süresi değişiklik gösterecektir. Bu tür programları kullanarak sağlıklı bir biçimde video hazırlamak için çizgi üzerin de bir sisteme sahip olmak gerektiğinin altını çizmeliyiz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉